Подземието на най-големия храм на Балканите е било предназначено за гробница на високопоставени духовни лица, но не е било използвано по предназначение. Сега там има много икони и други предмети свързани с християнството.
Идеята за създаване на Музей на християнското изкуство възниква още през 1963 година. През 1964 г. е направен ремонт на криптата, а музеят е открит през 1965 г. Колекцията в криптата наброява около 1500 произведения, а основната й част идва от Националния археологически институт с Музей при БАН. В момента експонатите в колекцията принадлежат на повече от десет институции от цялата страна.
Националният музей на християнското изкуство е едно от най-посещаваните места в София както от туристи, така и от официални гости. Всички официални делегации, които пристигат в България, начело с президенти и други висшестоящи политици, а също и известни културни дейци, посещават криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“.
За 50-годишнината са предвидени различни изложби – на най-забележителните представители на средновековното църковно изкуство, които в момента не се намират в криптата, както и на етиопско християнско изкуство. Предвидено е и изработване на сайт и на каталог на криптата.
Повече за историята и експонатите на музея и как ще бъде отбелязана годишнината, чуйте от репортажа на Ивайло Николов. Чуйте какво каза уредникът на музея - доцент Ралица Русева.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..