„Черен петък“ с намаления до 70 процента - така осъмна този ден, ще продължи с обиколка на търговски центрове, които пуснаха по-евтини стоки, с уговорката цената да не е променяна пред последната седмица.
Световната мания за предпразнично пазаруване с големи отстъпки - т.нар. “Черен петък“ в България се провежда предпазливо. Причината е страхът у търговците да не бъдат санкционирани от Комисията за защита на конкуренцията. Антимонополният орган вече е започнал процедури срещу няколко големи търговци - главно онлайн, заради намаленията им през миналия ноември.
Съмненията на експертите на КЗК са, че търговците всъщност са подвели и измамили потребителите, защото обявените тогава отстъпки не били реални. Масово предния ден преди “Черния петък” цените на стоките са били завишени значително, а после са пуснати оферти за намаления, стигащи дори до 80%.
Традиционно по цял свят в последния петък на ноември се пускат определен брой продукти с отстъпка от 80% от редовната цена.
Имало е сигнали от засегнати потребители, че цените растели онлайн постепенно през целия предходен месец, за да бъдат “намалени” уж в т. нар. “Черен петък”.
Все още не се знае как ще приключат процедурите, започнати от КЗК, и кои търговци ще бъдат глобени. Санкциите обаче са внушителни и съгласно закона за “нелоялни търговски условия”може да стигнат до 20% от оборота на компанията нарушител за предишната година.
В опит да спасят поне малко предпразничното коледно пазаруване някои търговци у нас се опитват да приложат “Черен петък” в модифициран вариант.
До началото на XXI век обичайният час за стартиране на предпразничното пазаруване за “Черния петък” беше 6:00 часа сутринта. Много от големите търговци обаче започнаха да отварят по-рано през нощта - в полунощ и дори предната вечер. Така се появи и ново явление - “Сив четвъртък”.
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..
Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници, със зимно работно време, съобщават от зоологическата градина. Касите са отворени от 8.30 до 16.30 часа, а престоят на посетителите е до 17.00 часа. От зоопарка припомнят, че залите "Големи котки, терариум и аквариум", "Гиганти" и "Примати 2" и "Примати 3" са..