Тази вечер от 18:30 часа в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов” учениците от НПМГ, ученици от 44 СОУ „Неофит Бозвели“ и студенти от департамент "Масови комуникации" на Нов български университет официално стартират национална кампания „Куче от станиол“. Инициативата ще се проведе съвместно с фондация „Очи на четири лапи“ и цели набиране на средства чрез рециклиране на станиол.
В България има 18 000 слепи граждани, а на Балканите те са над 200 000. Кучето водач е ключ към независима мобилност, ново самочувствие, нови нива на лична свобода и активност, ново качество на живот. Кучето водач е партньор, който е до човека 24 часа в денонощието, и който живее, за да му е полезен и да го обича.
Идеята за кампанията идва след проучване на световните практики „how to start the guide dogschool”.
Възпитаници от две училища и група студенти с радост прегръщат идеята да дадат старта на подобна практика и в България. Амбицията е у младежите да се събуди социална съпричастност и съвместно със своите преподаватели и родители да развият съзнателно кампанията и да я наложат като значима и престижна кауза, към която дори малките ученици биха се присъединили, за да са полезни. Друга цел на кампанията е да се отличи педагогическият, екологичният и хуманният характер на подобна дейност.
Обучението на едно куче водач продължава около 24 месеца, като се започва от двумесечна възраст на избраното с тестове куче-бебе и се приключва с изпитите за дипломирането му. Кучето водач е най-проверяваното през целия период на обучение служебно куче, защото на него се поверяват живота и сигурността на слепия човек и контрола над процеса на физическото и поведенческото му развитие по време на цялото обучение е изключително строг. Породите с най-висока успеваемост – между 30 и 50%, са лабрадор ретрийвър и голдън ретрийвър, както и кръстоски между тях.
Кампанията „Куче от станиол“ се състои в това на обществени места като училища, университети, библиотеки, заведения и др., да се поставят специални кутии, където хората да изхвърлят опаковките от станиол и след рециклирането им средствата да бъдат вложени в обучение на кучета водачи.
Повече за тази инициатива - чуйте от разговора на Мариана Гомилева с гл. ас. д-р Евелина Христова от НБУ.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..