Да си коментираш сам определени неща означава да създадеш възможност за собствен личностен дебат по даден казус и да постигнеш хармония или пък да критикуваш на глас нещо, срещу което се съпротивляваш дали да приемеш или не.
Данните от изследване на канадски психолози показват, че подобно поведение е полезно за индивида. Авторите на проучването от Университета на Торонто са установили, че хората, които си говорят сами, имат по-добър самоконтрол в стресови ситуации.
Психолозите обясняват, че "вътрешният глас" играе важна роля в контролирането на импулсивното поведение. Поставяйки на доброволци задачи за самоконтрол, специалистите са открили, че при изпълнението им хората действат по-импулсивно, когато не могат да използват "вътрешния си глас".
"Когато не са в състояние да вербализират посланията до самите себе си, индивидите не могат да упражняват същия самоконтрол, както когато си говорят сами", казва Михаел Инцлихт от изследователския екип.
А в звука може да чуете говорят ли си сами софиянци и какви неща коментират най-вече със себе си.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..