Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристоф Кнох: "Независимите културни пространства трябва да бъдат актуални на дебатите на обществото"

Независимото пространство "Мика Мока" в Берлин

Кристоф Кнох е председател на Обединението на независимите артисти в Германия и е в България по покана на "Гьоте институт", за да участва в националния форум „Следата“, насочен към завършващи или завършили студенти с театрално образование и бъдещите професионални възможности пред тях.

Той ще коментира германския опит и различни културни политики, отнасящи се до възможностите на независимите артисти и пространства в Германия и България. Кристоф Кнох е гостувал в България и по време на международната среща на членове на мрежата за изпълнителски изкуства IETM, която се проведе в края на октомври миналата година в София.

Една от основните цели на събитието беше в рамките на 4 дни да се предложи, като идеен проект, сграда, подходяща за независимо артистично пространство в София. Международните експерти, гостуващи на IETM, припознаха като най-добра за бъдещо развитие бившата електроцентрала, която се намира зад Музея за съвременно изкуство в София.

Той е бил част от екипа на Deutsche Oper am Rhein, Дюселдорф,  а по-късно и в операта в Дортмунд. Организатор е на многобройни изложби и литературни събития. През пролетта на 2011 г. Кристоф Кнох започва Mica Мoca Project, независимо пространство, което оставя сериозен отпечатък върху берлинската сцена.

Тази година Mica Moca ще бъде част от програмата на фестивала в Авиньон с проекта си DAS HAUS. В интервюто на Юлия Владимирова с Кристоф Кнох ще научим повече затова важно ли е децентрализирането на културните места в големите градове, каква е идеята на Обединението, което той представлява и впечатленията му от независимите сцени на София и разговорите с експерти от Столичната община.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катрин Томова

Изложба живопис, озаглавена “(НЕ)възможни убежища”, ще покаже галерията на СБХ

Изложба живопис, озаглавена “(НЕ)възможни убежища”, ще покаже галерията на Съюза на Българските художници на улица „Шипка“ 6 в София. Творбите на Катрин Томова са подредени в зала 2А на галерията. С изявите си през годините Катрин Томова все по-уверено налага шеговитата си репутация на „дребната жена, рисуваща големи формати“. В действителност тя се..

публикувано на 04.03.25 в 08:30

Времето остава слънчево и по-топло

Сутринта на места в низините и равнините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, за София - около минус 3°. През деня ще преобладава слънчево време, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В източните райони ще духа слаб вятър от север-северозапад, а в останалите части от страната ще е..

публикувано на 04.03.25 в 07:10

Малки любители на птиците ще ги разпознават в национално състезание

До 11 април продължава записването за тазгодишното издание на Националната олимпиада по орнитология за ученици между пети и осми клас . Първият кръг ще се проведе на 12 април онлайн в платформата Kyoso, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). За участие във втория кръг, който ще се проведе на..

публикувано на 03.03.25 в 17:54

“Концертмайсторите на Аполония” събира най-успелите български изпълнители в концерт

В продължение на 40 години празниците на изкуствата “Аполония” представят не само най-успелите български изпълнители, но и подкрепят младите и талантливи творци във всички жанрове. Музиката има особено значение за фестивала и специално място в художествената програма на созополските празници. За пръв път в света беше създаден уникален оркестър с едни..

публикувано на 03.03.25 в 16:55
Тодор Тачев

Пълният отличник Тодор Тачев стана "Студент на годината"

Националното представителство на студентските съвети в Република България организира XVIII издание на Националния приз "Студент на годината" , чиято цел е да отличи най-активните учащи в българските университети, които са показали постижения във всички области на науката, изкуството и спорта. "Образованието е една голяма инвестиция в..

публикувано на 03.03.25 в 16:34

Момчил Карамитев жъне успехи с късометражните новели "Златният храм" и "100 долара"

Режисьорът Момчил Карамитев представи две игрални новели по Сергей Комитски, озаглавени "Вариации за цигулка". Двете новели носят заглавията "Златният храм" и "100 долара". Това, което тематично ги обединява, са музиката и общочовешката тема за любовта - любовта към ближния и любовта към изкуството.  Момчил Карамитев разказа и че първото му..

публикувано на 03.03.25 в 15:17
Стефан Иванов

Думите в българската история според Стефан Иванов

Ако думите са облеклото на историята, с какви думи е облечена българската история? Как можем да избягаме от клишетата от учебниците и общественото говорене, но все пак разказът ни да бъде правдив и обективен за тези, на които тепърва предстои да се запознаят с важните за народа ни моменти?  Пред БНР-Радио София поетът и драматург Стефан Иванов..

публикувано на 03.03.25 в 15:05