Стилистката и художничка по косите и костюмите на Бьорк ще гостува в София за ДОМА Арт Фест 2015: Нордика, фестивалът за съвременно изкуство, който тази година представя култура от Северна Европа.
Арнадотир Храндутар от Исландия - известна и като Шоплифтер (Shoplifter) е автор на прическата-скулптура на Бьорк за албума й Медула (Medulla), 2004 г., както и на роклята й от турнето „Greatest Hits Tour“ през 2003 г., отговорна е за някои други аксесоари и за редица нейни фотосесии в известни чуждестранни лайфстайл списания.
За ДОМА Арт Фест: Нордика Шоплифтер ще създаде специфична за мястото си инсталация от човешки коси, запазената марка в нейното изкуство и личен художествен интерес. Произведението, кръстено „Vanity Disorder“ е триизмерна геометрична скулптура на стена, направена от коси в различни цветове - представата на художника за хаос в суетата.
Бьорк и Шоплифтер се срещат в Рейкявик в средата на 90-те и музикалната икона веднага се влюбва в екстравагантния стил на своята сънародничка. След появата на „Медула“, Бьорк разказва, че идеята за прическата-скулптура била вдъхновена от неин сън, в който двете танцували една около друга и плетяли косите си. Шоплифтер нарича косата, своят основен инструмент на работа, „ултимативната нишка, която расте от тялото ни“, фраза прекрасно пасваща на творчеството на Бьорк, в което в голяма част присъства органичното.
В момента произведения на Шоплифтер са изложени в Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк - МоМА като част от голямата ретроспективна изложба за творчеството на Бьорк.
Изкуството на Шоплифтер генерално се позиционира някъде в сивата зона между визуалното изкуство, пърформънса и дизайна. Години наред тя изучава начините на употреба и символистичната природа на косата, както и нейния визуален и артистичен потенциал. Косата за Шоплифтер е оригинална, креативна тъкан, начин за хората да се отличат един от друг като индивиди и често форма на изкуство.
Хуморът играе важна роля в живота и работата на художника, понякога само загатнат, а друг път - главен мотив в произведенията й. Основни техники, които Шоплифтер ползва са традиционните за исландския, а и за почти всеки друг фолклор тъкане, плетене и ширити, чрез които създава иновативни текстилни материи, превърнали се в изкуство. Основните мотиви, които тя разглежда са човешкият нарцисизъм и природният стремеж към красота.
Освен инсталацията, артистката ще направи и среща с публиката на 30-ти май от 16 ч. до 17 ч. в Галерия Индустриална на ул. „Индустриална“ 11.
Повече за участието на Шоплифтер в София - чуйте от интервюто на Юлия Владимирова с Мартина Стефанова от Дома Арт Фест.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..