С прерязване на лента и бутилка шампанско - така бе открита реновираната част на бул. "Витоша". Това обаче не бе официална церемония, а флашмоб, с който столичани изразиха недоволството си от наскоро приключилия ремонт на пешеходната отсечка от ул. "Солунска" до ул. "Алабин".
Флашмобът е най-вече критика към Столичната община, каза Христо Илиев, един от организаторите от гражданската инициатива „Спаси София“. Според него само 2 години след началото на ремонтите на улицата и 1 седмица, след като откриха най-новата част, павета се разпадат, фугите са изчезнали на много места, цялостният вид на улицата не съответства на една европейска столица, а също така заведенията завземат общинските пейки, които са платени с наши средства, и ние не можем да ги ползваме.
Дали уплашен заради предстоящия вечерта протест, или и заради поисканата му от ГИ „Спаси София“ оставка, но през вчерашния ден гл. арх. на столицата Петър Диков разпореди да се извършат проверки, дали са спазени тротоарните права на заведенията.
Ако се установи, че схемите са в противоречие с възможността да се ползват публичните пейки, ще бъдат преработени схемите, обеща Диков. Той поясни, че между сградите и масите на заведенията трябва да има минимум 3 метра, за да не е ограничено придвижването на пешеходците.
За известно време схемите бяха спазени, но Христо Илиев от инициативата „Спаси София“ смята, че ефектът няма да е продължителен и гл. арх. отново е закъснял с реакцията си.
Гражданската инициатива иска оставките и на гл.архитекти на районите Триадица и Средец, тъй като те също са пряко ангажирани с проекта за бул. "Витоша".
„Спаси София“ се надява, че с подобни акции ще привлекат вниманието на столичани и ще ги накарат да се грижат за средата, в която живеят, както и да се интересуват от качеството на ремонтите, които се извършват в техния град.
Повече по темата чуйте от репортажа на Златина Йовкова.
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..