Той уточни, че подписката е започнала на 15-и септември и идеята е била инициативата да бъде представен в Деня на будителите, но заради втория тур на изборите това не се е случило. Не съществува връзка между номинацията на акад. Воденичаров и посещението на Вселенския патриарх в България, коментира още проф. Стефaнов. Тази кандидатура не може да бъде принизена до дебат относно исканията на Вселенския патриарх и допълни, че акад. Воденичаров е доказал своя граждански ангажимент по ред начини:
Номинираме един човек – патриот, който, бъдете уверени, ще отстоява каузата както на българската държава, така на българската нация, история и идентичност. Посещението на Вартоломей не е Вартоломеевата нощ на българската идентичност. Бъдете уверени в това. Не гледайте така катастрофично на едно, все пак, фрагментарно изказване и някаква, все пак, необоснована претенция.
Предизборната кампания е много далече и това, което ние правим, е да дадем година, в която тази кандидатура да бъде осмислена и приета или отхвърлена. Ние сме напълно наясно, че това е рисков жест, но го приемаме, именно защото смятаме, че България има нужда да изгради наново своите граждански структури и ангажименти.
Предстои да бъде създаден организационен екип, уточни адв. Росена Стефанова от инициативния комитет.
Участниците в него коментираха, че хората, които са част от тази инициатива, не са се събрали по силата на някакво съзаклятие, а в качеството на български граждани, ангажирани със съдбата на България. Това не е подписка на интелектуалния елит, а на гражданската активност, коментират още те. Кандидатура за вицепрезидент все още не е издигната.