Денят, в който Барак Обама даде червена светлина на проекта "Кийстоун Екс Ел" събрали се пред Белия дом природозащитници възторжено приветстваха края на няколкогодишната сага. За тях стъпката дава надежда за по-сериозни удари срещу индустрията с изкопаеми горива, която през изминилаите около 2 века се превърна в заплаха за планетата. И докато природозащитници ликуваха консерватори защитаваха пред журналисти тезата си, че Обама се е подал на екорадикалисти и така е попречил на създаванео на нови работни места.
Президентът обяви и двете тълкувания за грешни:
Този тръбопровод не би разрешил с вълшебна пръчка проблемите на икономиката както някои обещаваха, нито пък би бил експресната лента към климатична катастрофа.
Сега Америка е глобален лидер, когато става дума за сериозни действия за борба с климатичните промени и, честно казано, одобряването на този проект би подкопало глобалното ни лидерство.
Обама прие борбата с климатичните промени като приоритет на своето президенство, а републиканците го обявиха за враг на въгледобивната индустрия. За консерваторите действията на Обама по този въпрос са свързани основно със загуба на работни места.
Компанията "ТрансКанада“, разработила проекта, изрази разочарованието си от решението на Барак Обама и обяви, че 9000 работни места в Съединените щати и още над 2000 в Канада ще бъдат пожертвани със замразяването на „Кийстоун“. Сходна бе реакцията и на бившия министър на финансите на Канада Джо Оливър - твърд поддръжник на проекта: