Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботът за компания на чашка, който конструира корейски изобретател, се радва на одобрение в социалните мрежи

Добре известно е, че самотното пиене е опасна територия, в която малцина се чувстват сигурни, а за повечето хора личните алкохолни почерпки са явен признак за проблем. Проблемът е толкова сериозен, че в решаването му се включи и роботиката, с предложение, което дойде чак от Далечния Изток:

След като посрещнал самотно изминалата Коледа и се черпел сам, южнокорейският изобретател Еунчан Пак започнал работа по конструирането на забавен робот-компаньон, който може заедно със собственика си да вдига наздравици. Роботът, който носи тематичното име Дринки, вече е факт и беше представен в различни медии и в социалните мрежи от своя създател.

Роботът, любител на чашката, може да изпие до 1 литър алкохол, колкото е вместимостта на стъкления буркан, с който е оборудван -  там всъщност отиват и поетите от Дринки напитки. Както може да се очаква, той никога не се напива, ако човекът, с когото си правят компания, е достатъчно трезвен, за да не забрави да излива събраните в буркана питиета и да не допусне преливане.

*******

Всички, които се интересуват как изглежда роботът-компаньон, може да погледнат някой от клиповете с Дринки, качени в световната мрежа за видеосподеляне ЮТюб. Отзивите за него отразяват основно положителни обществени нагласи. Всъщност, той никак не прилича на пияница, а по скоро на герой от японска анимация, на вид е спретнат, главата му е от бяла пластмаса и има черна шапка. Машинката няма вербален репертоар, но от коментарите в мрежата става ясно, че това не се оценява от потребителите като недостатък. Много от тях питат откъде могат да си купят роботчето. А един от коментиращите отбелязва, че би взел два, като предлага на изобретателя на Дринки да конструира и  робот, който да може да налива.

*******

Въпреки че е изобретен като опит за противодействие на социалната дистанция, роботът Дринки може да се използва и в по-многобройни компании. И там участниците е добре да не забравят, че алкохолът изисква консумацията му да става с удоволствие и мярка, а хора, които да са неподвластни на напиването, не са известни на науката.

Подробно представяне на робота-компаньон за почерпки с аперитив, конструиран от южнокорееца Еунчан Пак, може да чуете в звуковия файл с материала, излъчен в младежкото предаване на Радио София "Джинджифил".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09