Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Препитват кандидатите за главен архитект на Столичната община

Снимка: БГНЕС
Точно в 14:00 ч. започна дискусията с кандидатите за главен архитект на Столичната община. След като сутринта 11 от 13-те претенденти представиха основните насоки в концепциите си, сега предстои да бъдат отправени и въпроси към тях от страна на гражданите. Общественото обсъждане обаче няма да има тежест при процедурата за избор на главен архитект на София, тъй като решението зависи изцяло от оценката на специално създадената за конкурса комисия.

В рамките на четири часа 11-те кандидати за главен архитект на СО ще отговарят на въпроси, зададени от граждани, сдружения и представители на професионалната  колегия. Въпреки че в условията на надпреварата не е предвидено обществено обсъждане, такова е организирано, тъй като общината иска да докаже прозрачността при взимането на решение, заяви Силвия Христова, председател на постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика в СОС и член на конкурсната комисия.

И макар при оценяването на концепциите на кандидатите да не се взима предвид представянето им по време на дискусията, за Иво Божков, член на комисията и общински съветник от гражданската квота на Реформаторския блок, това че двама от допуснатите до кръга претенденти не участват, не говори добре.

Студентът по архитектура в НБУ Явор Иванов смята, че някои от кандидатите твърде много са акцентирали на биографиите си, а не на концепциите си. За него е грешка и това, че обществеността няма право на глас при избора на главен архитект:

Арх.Валери Гюров от сдружение „Трансформатори“, участващи в Инициативния комитет за промяна на системата за градско планиране в София, в който влизат много от критичните към градоустройството на столицата активисти и организации, все пак препоръча на членовете на конкурсната комисия да вземат предвид публичното представяне на кандидатите.

Най-вероятно 13-членната комисия на конкурса за главен архитект на града ще излезе с решение кои са допуснатите до следващ етап, а именно защита на концепциите, след около 2 седмици.

Чуйте повече по темата от репортажа на Златина Йовкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01