Със силата на светлините ефекти и изключително въздействащата музика „Звук и светлина“ пресъздава историята на българската държава - от създаването й от славяни и прабългари, през нейното разрастване, величието й при цар Симеон и по-късно - падането на страната под византийска власт. Следва звуково и светлинно обрисуване на издигането на Второто българско царство, когато Търново е столица на България. Синьо-зелен цвят обгръща хълма, а под звуците на траурна музика, съпроводена от стенания, се пресъздава падането под Османско робство и най-тежките години за България. И все пак едно червено сърце остава да тупти най-отгоре и да поддържа живота. Постепенно то обхваща целия хълм, цялата държава и така започва Възраждането. Програмата завършва с „На многая лета" - момент, в който голяма част от зрителите стават прави и запяват. Всъщност, от 1988 година до сега над 5 милиона гости от цял свят са имали удоволствието да наблюдават спиращия дъха спектакъл „Звук и светлина” на хълма Царевец във Велико Търново. Имало е случаи, в които на площада са се събирали повече от 4000 души. Друг път 6000 рокери са изпълнили пространството пред хълма Царевец и улицата нагоре - спомня си инж. Първан Първанов. Той отговаря за звеното"Звук и светлина" в общинското предприятие „Царевград Търнов”.
Рекордът за "Звук и светлина" е 2007-а година, когато спектакълът е бил излъчен цели 273 пъти. Имали сме по 40 пускания през месец септември, до четири пъти на вечер, с гордост разказва инж. Първан Първанов.
Идеята за спектакъла е от края на 60-те години на миналия век, когато Общонародният комитет за развитие на Велико Търново организира и планира развитието на старата столица като исторически, културен и туристически център. При започването на археологическите проучвания и реставрацията на крепостта Царевец се обсъжда възможността да бъде възстановена камбанарията на Патриаршеската църква и да се постави камбана, която да звъни в определени часове.Три са първоначалните сценарии за програма-спектакъл на крепостта Царевец. Реализира се обаче идеята на режисьора Въло Радев. Той работи по проекта съвместно с чешкия си колега Яромир Хник. Така ръководеният от тях българо-чешки екип осъществява проекта, на който се радваме и до днес. Обектът е трябвало да бъде пуснат в експлоатация на 1 юни 1983 година. Свръх сложните системи и съоръжения на Царевец обаче са окончателно готови през есента на 1985 година, а премиерата е по повод 800 години от въстанието на братята Асен и Петър. Програмата на спектакъла е запазена изцяло. Продължава 20 минути, няма кратка и дълга версия, както твърдят някои посетители, казва ни инж. Първан Първанов.
Техниката постоянно е подложена на метеорологични условия, на токови удари. Един месец се завихри страшна буря. Магнетофонът, компютърът и лазерът на другия ден бяха тотално сринати. За два дни ги направихме. Имали сме и трудни моменти - веднъж изгоря трафопост, но фирмите веднага се отзоваха и отстраниха повредата, продължава разказа си инж. Първанов, който възприема спектакъла като свое собствено дете.
Най-доброто място за наблюдение на спектакъла "Звук и зветлина" във Велико Търново е едноименната площадка, която е изключително модерна, с прекрасен звук и възможност за наблюдение на атракцията с чаша вино в ръка и с любим човек до вас.
Чуйте повече за спектакъла и празненствата във Велико Търново от репортажа на Красимир Мартинов.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..