Със силата на светлините ефекти и изключително въздействащата музика „Звук и светлина“ пресъздава историята на българската държава - от създаването й от славяни и прабългари, през нейното разрастване, величието й при цар Симеон и по-късно - падането на страната под византийска власт. Следва звуково и светлинно обрисуване на издигането на Второто българско царство, когато Търново е столица на България. Синьо-зелен цвят обгръща хълма, а под звуците на траурна музика, съпроводена от стенания, се пресъздава падането под Османско робство и най-тежките години за България. И все пак едно червено сърце остава да тупти най-отгоре и да поддържа живота. Постепенно то обхваща целия хълм, цялата държава и така започва Възраждането. Програмата завършва с „На многая лета" - момент, в който голяма част от зрителите стават прави и запяват. Всъщност, от 1988 година до сега над 5 милиона гости от цял свят са имали удоволствието да наблюдават спиращия дъха спектакъл „Звук и светлина” на хълма Царевец във Велико Търново. Имало е случаи, в които на площада са се събирали повече от 4000 души. Друг път 6000 рокери са изпълнили пространството пред хълма Царевец и улицата нагоре - спомня си инж. Първан Първанов. Той отговаря за звеното"Звук и светлина" в общинското предприятие „Царевград Търнов”.
Рекордът за "Звук и светлина" е 2007-а година, когато спектакълът е бил излъчен цели 273 пъти. Имали сме по 40 пускания през месец септември, до четири пъти на вечер, с гордост разказва инж. Първан Първанов.
Идеята за спектакъла е от края на 60-те години на миналия век, когато Общонародният комитет за развитие на Велико Търново организира и планира развитието на старата столица като исторически, културен и туристически център. При започването на археологическите проучвания и реставрацията на крепостта Царевец се обсъжда възможността да бъде възстановена камбанарията на Патриаршеската църква и да се постави камбана, която да звъни в определени часове.Три са първоначалните сценарии за програма-спектакъл на крепостта Царевец. Реализира се обаче идеята на режисьора Въло Радев. Той работи по проекта съвместно с чешкия си колега Яромир Хник. Така ръководеният от тях българо-чешки екип осъществява проекта, на който се радваме и до днес. Обектът е трябвало да бъде пуснат в експлоатация на 1 юни 1983 година. Свръх сложните системи и съоръжения на Царевец обаче са окончателно готови през есента на 1985 година, а премиерата е по повод 800 години от въстанието на братята Асен и Петър. Програмата на спектакъла е запазена изцяло. Продължава 20 минути, няма кратка и дълга версия, както твърдят някои посетители, казва ни инж. Първан Първанов.
Техниката постоянно е подложена на метеорологични условия, на токови удари. Един месец се завихри страшна буря. Магнетофонът, компютърът и лазерът на другия ден бяха тотално сринати. За два дни ги направихме. Имали сме и трудни моменти - веднъж изгоря трафопост, но фирмите веднага се отзоваха и отстраниха повредата, продължава разказа си инж. Първанов, който възприема спектакъла като свое собствено дете.
Най-доброто място за наблюдение на спектакъла "Звук и зветлина" във Велико Търново е едноименната площадка, която е изключително модерна, с прекрасен звук и възможност за наблюдение на атракцията с чаша вино в ръка и с любим човек до вас.
Чуйте повече за спектакъла и празненствата във Велико Търново от репортажа на Красимир Мартинов.
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..