Има я и любопитната гледна точка, че това е протест срещу Ситито и финансистите, т.е. антиглобалистки вот, а не вот срещу Континента, който така или иначе е омръзнал на Острова, коментира доц. Григорова. Запитана дали очаква отношението на ЕС към Русия да се промени в контекста на британското гласуване, тя уточни, че е скептично настроена заради сегашния състав на еврокомисарите, а Русия по думите ѝ остава доста истеризиран образ:
Политиката все още е антируска, защото се следват не европейските, а атлантическите и отвъдатлантическите интереси.Доц. Григорова открои като плюс на руската позиция фактът, че ще могат да се сключват самостоятелното договори с Великобритания и Лондон да се изплъзне не само от тегнещото над ЕС трансатлантическо споразумение, но да селектира и санкциите, защото неофициално санкциите са избирателни, а гъвкавата политика е част от британското поведение.
Поведението на ЕС към Русия е непредсказуемо, същевременно Русия спазва всички договори и предварително декларира своята позиция – този парадокс е основният симптом, че нещо не е наред в Европа, каза още Дарина Григорова:
Идеологизирането на външната политика на ЕС води до инфантилна непредсказуемост и до спонтанна реакция на редовите европейци, които могат да реагират емоционално и неразумно, но до голяма степен разрушително.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.