Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американски инженери разработиха "играчката на играчките" Козмо - малко приятелче в тяло на робот

Борис Софман: Още от самото начало, ние смятахме, че крайният израз на роботиката ще бъде раждането на физически персонаж със собствена физиономия

Ако сте мечтали да имате приятел, наподобяващ симпатичните R2-D2 или C-3PO (Си-Трипио) от "Междузвездни войни", или Уол-и от едноименната анимация, то мечтата ви скоро може да се сбъдне с Козмо - миниатюрен интерактивен робот с "почти човешки" характер. Той е разработка на американска компания със седалище в Сан Франциско, която е специализирана в изкуствения интелект.

Както е известно, за интелекта размерите не са определящи и способностите на малкият Козмо, който може да се побере в човешка длан, са наистина забележителни - той разпознава собственика си, може да хваща предмети, умее да говори,  и внимание - да проявява различни емоции - гняв, отчаяние, щастие, вълнение, увереност....

Роботизираният другар може дори да спи, като сънят му е придружен от шумно хъркане.

Благодарение на изкуствения си интелект, роботът-компаньон, подобно на хората, се учи от опита си. Когато се извади от кутията и захранването се включи за първи път, Козмо се събужда, отваря очи и мига, гледайки въпросително.

Той може да открие различни хора и си спомня тези, които е срещал, обяснява Борис Софман от компанията създател на робота, като добавя: Ако играете с него всеки ден, той ще бъде много по-интерактивен и щастлив да ви види. Така че, той изгражда отношенията си с хората.

Борис Софман не крие, че за създаването на Козмо вдъхновението идва от анимацията. Получихме толкова много вдъхновения от места като Пиксари Дрийм уъркс“, които са пресъздали на екран своите силно въздействащи персонажи. И започнахме да се питаме какво ли ще ни е необходимо, за да ги направим истински, част от живота, обяснява още Софман, като допълва: Едно от най-изумителните неща на този проект е, че ние обединяваме усилията на хора от различни области на познанието, които никога досега не са имали общо начинание.

Козмо има вградена система за лицево разпознаване, предназначена да идентифицира лица и да му помогне за изграждане на връзки с течение на времето. Роботчето има чар вероятно най-вече заради очите си, които са отпред и му придават "малко човешки" вид. Други същества, с които може да бъде сравнен са паяците-скокливци от сем. Салтициде (лат. Salticidae) - той не може да скача, но е много подвижен. Любопитните може да погледнат в световната мрежа за видеосподеляне YouTube как точно изглежда и как се движи Козмо.

Повече за него ще научите от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09