Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американски инженери разработиха "играчката на играчките" Козмо - малко приятелче в тяло на робот

Борис Софман: Още от самото начало, ние смятахме, че крайният израз на роботиката ще бъде раждането на физически персонаж със собствена физиономия

Ако сте мечтали да имате приятел, наподобяващ симпатичните R2-D2 или C-3PO (Си-Трипио) от "Междузвездни войни", или Уол-и от едноименната анимация, то мечтата ви скоро може да се сбъдне с Козмо - миниатюрен интерактивен робот с "почти човешки" характер. Той е разработка на американска компания със седалище в Сан Франциско, която е специализирана в изкуствения интелект.

Както е известно, за интелекта размерите не са определящи и способностите на малкият Козмо, който може да се побере в човешка длан, са наистина забележителни - той разпознава собственика си, може да хваща предмети, умее да говори,  и внимание - да проявява различни емоции - гняв, отчаяние, щастие, вълнение, увереност....

Роботизираният другар може дори да спи, като сънят му е придружен от шумно хъркане.

Благодарение на изкуствения си интелект, роботът-компаньон, подобно на хората, се учи от опита си. Когато се извади от кутията и захранването се включи за първи път, Козмо се събужда, отваря очи и мига, гледайки въпросително.

Той може да открие различни хора и си спомня тези, които е срещал, обяснява Борис Софман от компанията създател на робота, като добавя: Ако играете с него всеки ден, той ще бъде много по-интерактивен и щастлив да ви види. Така че, той изгражда отношенията си с хората.

Борис Софман не крие, че за създаването на Козмо вдъхновението идва от анимацията. Получихме толкова много вдъхновения от места като Пиксари Дрийм уъркс“, които са пресъздали на екран своите силно въздействащи персонажи. И започнахме да се питаме какво ли ще ни е необходимо, за да ги направим истински, част от живота, обяснява още Софман, като допълва: Едно от най-изумителните неща на този проект е, че ние обединяваме усилията на хора от различни области на познанието, които никога досега не са имали общо начинание.

Козмо има вградена система за лицево разпознаване, предназначена да идентифицира лица и да му помогне за изграждане на връзки с течение на времето. Роботчето има чар вероятно най-вече заради очите си, които са отпред и му придават "малко човешки" вид. Други същества, с които може да бъде сравнен са паяците-скокливци от сем. Салтициде (лат. Salticidae) - той не може да скача, но е много подвижен. Любопитните може да погледнат в световната мрежа за видеосподеляне YouTube как точно изглежда и как се движи Козмо.

Повече за него ще научите от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виена Шьонбрун Оркестра

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..

публикувано на 15.12.24 в 11:48
Сотир Немов и Ангел Джоргов

Самоков: най-важното е общността

Ангел Джоргов,  Кмет  на Самоков   за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..

публикувано на 15.12.24 в 11:35
Радослав Христов, Веселин Бързанов и Цветелина Николова

Който инвестира в образованието, инвестира в града

Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..

публикувано на 15.12.24 в 10:30
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18