Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Моята друга музика" в неделя

Песните на олимпиадите - от Рио назад във времето до Монреал

Снимка

Някои от песните, които са откривали или закривали олимпийските игри през годините, ги знаем добре. Други са си останали там, в онзи "олимпийски миг“, дали защото са били твърде патетични, дали защото са прекалено мащабни, за да имат "отделен живот". Както при почти всяко нещо в музиката, еднозначен отговор няма.

Ако има шампион сред олимпийските песни, то това е "Barcelona". Написана от Фреди Меркюри и Майк Морън още през 1987година, за да бъде готова за предварителната селекция за олимпиадата в Барселона, тя е ярък израз на любовта на вокалиста на "Куин" към операта... А много преди това той е споменал, че обожава Монсерат Кабайе и че иска да се запознае с нея. И когато става ясно, че Барселона ще е домакин на игрите, тя (която е родом именно оттам) се обажда на Фреди. Останалото е история!

Друга олимпийска песен, останала във времето, е One Moment in Time на Уитни Хюстън, която звучи при откриването на Олимпиадата в Сеул през 1988 г. Интересното е, че за едни от олимпйските игри на американска територия - тези в Атланта през 1996 година, две от емблематичните песни не са на американки, а на канадка (Селин Дион) и на кубинска емигрантка (Глория Естефан).

14 години по-рано, в Лос Анжелос пък "химнът на плувците" е изпълнен от Кристофър Крос, а друга от песните е поверена (да бъде композирана) от Джорджо Мородер. Иначе испанската 1992 г. е много силна, защото освен безспорната Барселона, там звучи още един страхотен дует (написан от британец, но затова пък кой - Ендрю Лойд Уебър) - на Хосе Карерас и Сара Брайтмън.

Красива, но вече позабравена, е песента, с която се откриват игрите в Сидни - The Flame, заедно с едни прекрасни-затрогващи пеещи деца. И две интересни и показателни канадски олимпиади - зимната във Ванкувър през 2010, когато "барабана бият" Брайън Адамс и Нели Фуртадо (която преди това се беше "присетила" за португалските си корени и беше записала химна на европейското по футбол в Лисабон, а за зимните олимпийски игри във Ванкувър отново си стана канадка), и лятната в Монреал 34 години по-рано, когато олимпийската песен е на френски, изключително красива и нежна и се нарича Je t''aime.

Всички тях можете да чуете в "Моята друга музика" по Радио София в неделя от 13 до15 часа. И не само - има цял "бразилски Рио час" - с много Жобим (в комбинации ту със Стинг, ту с Франк Синатра) и Сержио Мендес, както и с малко Елиане Елиас и песни от онази прекрасна анимация "Рио". И едно страхотно Desafinado с гласовете на Джордж Майкъл и Аструд Жилберто.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25