Някои от песните, които са откривали или закривали олимпийските игри през годините, ги знаем добре. Други са си останали там, в онзи "олимпийски миг“, дали защото са били твърде патетични, дали защото са прекалено мащабни, за да имат "отделен живот". Както при почти всяко нещо в музиката, еднозначен отговор няма.
Ако има шампион сред олимпийските песни, то това е "Barcelona". Написана от Фреди Меркюри и Майк Морън още през 1987година, за да бъде готова за предварителната селекция за олимпиадата в Барселона, тя е ярък израз на любовта на вокалиста на "Куин" към операта... А много преди това той е споменал, че обожава Монсерат Кабайе и че иска да се запознае с нея. И когато става ясно, че Барселона ще е домакин на игрите, тя (която е родом именно оттам) се обажда на Фреди. Останалото е история!
Друга олимпийска песен, останала във времето, е One Moment in Time на Уитни Хюстън, която звучи при откриването на Олимпиадата в Сеул през 1988 г. Интересното е, че за едни от олимпйските игри на американска територия - тези в Атланта през 1996 година, две от емблематичните песни не са на американки, а на канадка (Селин Дион) и на кубинска емигрантка (Глория Естефан).
14 години по-рано, в Лос Анжелос пък "химнът на плувците" е изпълнен от Кристофър Крос, а друга от песните е поверена (да бъде композирана) от Джорджо Мородер. Иначе испанската 1992 г. е много силна, защото освен безспорната Барселона, там звучи още един страхотен дует (написан от британец, но затова пък кой - Ендрю Лойд Уебър) - на Хосе Карерас и Сара Брайтмън.
Красива, но вече позабравена, е песента, с която се откриват игрите в Сидни - The Flame, заедно с едни прекрасни-затрогващи пеещи деца. И две интересни и показателни канадски олимпиади - зимната във Ванкувър през 2010, когато "барабана бият" Брайън Адамс и Нели Фуртадо (която преди това се беше "присетила" за португалските си корени и беше записала химна на европейското по футбол в Лисабон, а за зимните олимпийски игри във Ванкувър отново си стана канадка), и лятната в Монреал 34 години по-рано, когато олимпийската песен е на френски, изключително красива и нежна и се нарича Je t''aime.
Всички тях можете да чуете в "Моята друга музика" по Радио София в неделя от 13 до15 часа. И не само - има цял "бразилски Рио час" - с много Жобим (в комбинации ту със Стинг, ту с Франк Синатра) и Сержио Мендес, както и с малко Елиане Елиас и песни от онази прекрасна анимация "Рио". И едно страхотно Desafinado с гласовете на Джордж Майкъл и Аструд Жилберто.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..