Сериозна историческа визитка се извисява във Врачанския Балкан, само на 85 км. от София. Като мъниста по пътя за Враца се кичат къщи от двете страни на Искър. През няколко километра се ниже село след село. Накрая на Искърското дефиле се извисява едно "амфитеатрално място"/така го описва Иван Вазов/ със следи от различни времена - приказно средновековие, град- крепост, скалният феномен "Ритлите"- римско укрепление, краят на Априлското въстание, литературните образи на баба Илийца и Дядо Йоцо. Там се намира местността "Шишмановата пещера", където според легендите е загинал българският цар Иван Шишман. Недалеч от селото е прочутият "Рашов дол", лобното място на десет ботеви четници, убити заедно с две овчарчета от селото. А селото се казва Лютиброд.
Най - големият интерес в момента към Лютиброд е като вилно селище. Софиянци купуват къщи във високата част на селото, защото предпочитат тишината и романтиката на природата. Този тенденция дава ход на пазара на недвижими имоти. Висока, просторна и спретната къща с китна градина, без забележки струва около 20 000 лева. Със сигурност Лютиброд оборва твърдението, че "във Враца гарга не каца", защото това място е любопитно със сбора на случки и образи от различни времена.
Освен величествена природа и силна история, местните хора си имат и мечти. Е, не много големи, но дали са възможни? За тях със сигурност ще се разчита на кмета на Лютиброд.
Иван Коцев е кмет на селото четири мандата. Той е местен човек. Животът му се случва тук. Напускал е Лютиброд само по време на военната си служба.Твърди, че заедно с хората успява - ремонтирани са 8 улици, направено е частично подобрение на църквата "Св. Георги". Сега довършват ремонтът на читалището. В селото живеят 400 души, но 100 не са с постоянен адрес.
Какво може да се добави за селото в новата му история - интервю на Добрина Добрева с кмета Иван Коцев.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..