Жители на "Младост" настояват за местен референдум и за вземене на мерки срещу застрояването на детски площадки и зелени площи в района. Това ще бъде и тема на специална среща с медиите, насрочена за неделя в пресклуба на БТА на Инициативния комитет на живеещи в този столичен район.
В аванс пред Радио София Десислава Иванчева от Инициативния комитет обясни, че на пресконференцията ще обявят бъдещите си стъпки, а за жителите на района е насрочена среща в понеделник от 19:00 часа пред сградата на местната администрация.
"С гражданите в "Младост" обявяваме всеобщ граждански протест, ние сме против застрояването. На всички, които дойдат, ще обясним какво мислим и какво ще направим, за да можем да спрем тези т.нар. скандални презастроявания и строежи върху детски градини. Ние продължаваме да следим човешки истории в "Младост", каза Иванчева.
Последният случай, за който са сигнализирали граждани, е от блок 47. По досегашния ПУП е обявено петно за строеж, а по стария - зелена площ с алея, пейки и остатъчно зелено петно.
"Масово в "Младост" стигнахме до изводите, че по новия ПУП, който е от 2009 година, всички площи или парцели са обявени като за обществено обслужване. Ние нямаме против това, ако става дума за читалища, школи, пенсионерски клубове, но впоследствие се оказва, че има вратичка в закона, че тези парцели, на които ще се строят въпросните постройки в последствие преминават в жилищни сгради", обясни Иванчева. (Още от мнението й - в прикачения файл)
Припомням, че след недоволство на живеещите в района на блок 21 срещу строителство върху зеленото пространство, районният кмет Цвета Авджиева освободи поста, а кметът на София Йорданка Фандъкова отмени разрешението за строеж на сграда в това каре.
От районната администрация в "Младост" ще коментират новите инициативи на живеещите в района през следващата седмица, тъй като временно изпълняващият длъжността кмет Деница Николова в момента е в отпуск.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..