Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ангел Кунчев: Грипните вируси се предават и без близък контакт

Д-р Ангел Кунчев
Снимка: БГНЕС
Мъчи ли ни вече грипът в София и какви мерки да вземем, за да се предпазим от респираторните вируси през есента и зимата. Как да укрепнем организма и да се радваме здрави на зимата?

На тези въпроси отговори в първото издание на "Часът на здравето" д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той бе категоричен, че грип в София в момента няма и добави:

Всяка година с настъпването на есенните дни преживяваме няколко дни с различни респираторни вируси. Общото между тези вируси е, че рядко достигат заболеваемостта, каквато се достига при грипния вирус, освен това протичането е сравнително леко, в рамките на 2-3 дни, хората рядко си остават вкъщи, а го карат на крак. И при тези вируси, обаче има и случаи на усложнения - при хора с увреден имунитет или след физическо и психическо натоварване. Антибиотикът има място само при наличие на бактериална суперинфекция. Лекарят може да изпише такъв препарат, ако е сигурен, че става дума за бактериална инфекция, каза д-р Кунчев.

Гостът в "Часът на здравето" коментира начините за превенция на грипните заболявания:

Първият начин, който осигурява най-ефективна защита е ваксинацията. Процентът на хората, които се имунизират у нас обаче е много нисък - между 3% и 4%, най-много до 5 процента. Аз не казвам, че е задължително да правим тези имунизации. Ако човек е в добра форма, той може да изкара това заболяване без особени усложнения. Но определени групи - възрастните хора над 65 години и малките деца, които често боледуват, е задължително да бъдат предпазени. Ако предпазим тези най-рискови групи, това е достатъчно.

Д-р Ангел Кунчев посочи също, че болните с грипна зараза по възможност трябва да си останат няколко дни вкъщи. У нас обаче няма такава култура. Обикновено един работещ отива в офиса и заразява всички останали, защото за предаването на вируса не е необходим близък контакт, достатъчно е да стоим с болния в една стая.

Дали ваксините включват очаквания щам на грипния вирус и дали и младежите трябва да се ваксинират - чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25
Олга Василевска

Как да насърчим детското четене онлайн

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света. “ Подкастът "Нов човек“..

публикувано на 27.09.24 в 15:13