Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни ли са честите снимки?

Д-р Евгения Еленчева: Най-точна диагноза при заболяване на белия дроб се поставя с рентген

Снимка: alexandrovska.com
Днес в предаването обръщаме внимание на белодробните заболявания при децата и изследванията, с които задължително трябва да се диагностицират.

Кога е необходима рентгенова снимка и опасно ли е честото облъчване? Отговорите потърсихме от д-р Евгения Еленчева, детски рентгенолог - ръководител на рентгеновото отделение в Педиатричната клиника на Александровска болница.

"Ренгеновата диагностика е много важна, за да се постави точна диагноза, за да се проследи състоянието на детето. При извършването на тези графии се стремим да пазим детето, а и майките, защото те остават при по-малките деца, за да бъде фиксирано. Има изисквания за качествената снимка - детето да е симетрично. Особено, когато търсим чужди тела", каза д-р Еленчева.  

Когато родителите обичат да ядат ядки и семки, често децата аспирират чужди тела. Чуждото тяло трябва да се открие бързо, за да се направи бронхоскопия и да се извади, защото иначе започват рецидивиращи пневмонии.

Ако детето започне да кашля, трябва да се мисли за чуждо тяло


Наскоро е имало случай дори с 9-годишно дете, което е инспирирало в белия дроб метална спирала от химикал. С децата трябва винаги да се внимава. Не бива, докато ядат, да се смеят, или да кашлят. При децата аспирацията на чужди тела става много по-лесно, отколкото при възрастните. Родителите дори не разбират, а децата започват да кашлят, може да вдигнат и температура. Ако не се извади чуждото тяло се стига и до пневмонични изменения.

Снимката определя най-точно дали има изменения в белия дроб. Но след като има основание и такава преценка на педиатъра.

При една графия с новата апаратура облъчването е минимално

"Ако е необходимо, в зависимост от заболяването, ако нещата се влошат, защото медицината не е математика, трябва да се направи и контролна снимка. Ако се подобрява състоянието, детето може да не се снима пак. Диагнозата на белодробните заболявания най-вече се поставя след рентгенографията", каза д-р Евгения Еленчева.

Още за заболяванията на белия дроб и за лечението на астмата - чуйте в прикачения файл!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Форум, 12.02.25: Вейп и енергийни напитки или защо тийнейджърите избират модата, вместо да са здрави

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..

публикувано на 12.02.25 в 20:07

Столичната община не е изпълнила решения по обещано финансиране на сдружения за младежи с увреждания

На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..

публикувано на 12.02.25 в 19:11

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23