Д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня във Военномедицинската академия, посочи пред Радио София, че разстройствата на съня при българите са често срещани, но на тях не се обръща достатъчно внимание, специалисти се намират трудно, а клинична пътека, свързана с тези заболявания, не съществува. Едни от най-сериозните разтройства на съня са сънната апнея, която причинява повтарящи се епизоди на частично или пълно колабиране на горните дихателни пътища по време на сън, нарколепсията, която се характеризира с прекомерна умора през деня, епизоди на силна нужда от сън и заспиване при повишена емоционалност, и инсомнията, позната също като хронично безсъние.
По колко часа на денонощие трябва да спим, за да сме функционални и свежи е строго индивидуално, казват специалистите. За да спим по-пълноценно обаче трябва да се стараем да си лягаме по едно и също време, да си осигурим тиха стая и удобно легло, а също да намалим стреса в ежедневието си. Не бива да прекаляваме с храната, алкохола и цигарите преди лягане. Следобедните дрямки също се оказват вредни за цикъла на съня ни, защото те могат да доведат до безсъние през нощта.
Темата за сънищата също е много интригуваща и любопитна, но за съжаление тази сфера е по-слабо изследвана. В един от големите столични молове днес ще се проведе лекция на тема разстройства на съня. Посетителите ще имат възможност да си направят скрининг за обструктивна сънна апнея и да задават своите въпроси към специалисти.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..