Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Димитър Терзиев: Родители и специалисти трябва да помагат на децата с аутизъм да осъществят своя потенциал

Доц. д-р Димитър Терзиев
Снимка: Александровска болница

В България няма точна статистика за броя на децата с разстройства в аутистичния спектър, но той е близък до европейския - от едно на 100 до едно на 200 деца. Разпознаването им на ранен етап и насочването към терапия са основна цел на проект за развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм на здравното министерство, ръководен от специалистите от Александровска болница, който стартира миналата година и продължен през тази след реализирани икономии.

В "Часът на здравето" разговаряхме с доц. д-р  Димитър Терзиев, завеждащ Дневното отделение в Клиниката по детска психология "Св. Никола" в болницата, който участва в проекта. Доц. Терзиев има над 30-годишен стаж в детската психиатрия, специализирал във Франция и Швеция. Има значителен клиничен опит при психичните разстройства и проблеми от различни възрастови периоди на детството и юношеството, както и при екипното организиране на работата в детската психиатрия. Той е член кореспондент на Американската академия по детско-юношеска психиатрия.

Ако детето има аутизъм, до 3-годишна възраст вече има дефицити в поведението


При част от децата първоначалното развитие е в рамките на очакваното и в даден момент започват да губят някои способности - започват да проявяват повече интерес към отделни предмети, отколкото към родителите. Тази промяна е най-честа след навършване на една и преди 2-годишна възраст.

По проекта се работи с два инструмента, определяни от експертите в сектора като „златен стандарт“ в диагностиката на аутизма. Детски психиатри и психолози са обучени в използването на новите за страната ни диагностични инструменти: ADOS-2 или система за наблюдение на деца с аутистично разстройство, което представлява съвкупност от модули за различни възрасти и определени проби, които се правят на детето от всички професионалисти по строго определен начин, като се отчита реакцията на детето, което вече говори на специалистите има ли аутистични дефицити. Вторият инструмент ADI-R се свежда до въпроси към родителите.

"Родителите обикновено изчакват, надявайки се, че това ще отмине от само себе си. Понякога искат съвет от личния лекар. По наше виждане общопрактикуващите лекари не са подготвени, което не е тяхна вина. Често родителите казват, че личните лекари ги успокояват, че това ще отмине, че става дума за момче и че момчетата например проговарят по-късно. Вероятно това не важи за всички общопрактикуващи лекари, някои са по-запознати. Но родителите  са по-информирани и сравнително рано сигнализират, че при детето има нещо и искат консултация и това се дължи и на медиите, които популяризират проблема", коментира доц. Терзиев.

Първоначално трябва да бъде уточнена диагнозата

"Това трябва да е достатъчно вещо и сигурно извършено. Трябва да бъде направено от екип, който най-малко включва детски психиатър и психолог. Разговорът с родителите, поднасянето на информация за диагнозата, работата и с тяхната болка, защото те знаят, че това е повече или по-малко пожизнено, е много съществен и трябва да се направи с чувствителност към преживяванията на родителите. Следващата стъпка е правилното насочване към продължителни грижи и интервенция, които обикновено не са в системата на здравеопазването", отбеляза доц. Терзиев.

В София има два центъра, създадени с подкрепата на Столичната община специално за лица от аутистичния спектър, за тяхната интеграция и социализация. Има и алтернативни места. Важно е и документалното осигуряване за децата, така че да могат да ползват допълнителни услуги.

Психологичната оценка е много важна за преценяване на потенциала на детето


"Има деца с аутизъм, които функционират много по-добре познавателно, интелектуално, развиват реч и могат в много по-голяма степен да се обучат и да се ограмотят. На другия полюс са деца, които не проговарят и имат нужда от повече помощ в социални центрове, където да усвоят един минимум на безопасно поведение и самообслужване. Ранната роля на психолога в подходящото насочване на родителите е много важно", отбеляза доц. д-р Терзиев.

Децата от аутистичния спектър са много различни едно от друго

"Някои имат много по-висок потенциал за развитие. Работата на родителите и специалистите, които работят директно с детето, е да помогнат то да осъществи максимума от своя потенциал на развитие. Родителите трябва да имат надежда, която да е реалистична надежда. Най-добрият вариант е, когато успеят да приемат, че детето има такъв дефицит, че ще се развива, но се очаква да има и някакви ограничения", каза детският психолог.

Още от разговора с доц. д-р Димитър Терзиев - чуйте в прикачените звукови файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13