Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алтай - мистичната планина, приютила лавини, ледници и пустини

5
Снимка: Любен Джорински
Високи върхове, ледници, лавини, реки, коне и време, което се променя в крайности за секунди. Това са само малка част от нещата, които ви очакват, ако сте решили да си направите пътешествие до планината Алтай.

Алтай е планина в централна и източна Азия, разположена на територията на Монголия, Русия, Китай и Казахстан. В Монголия носи името Алтаин Нуру. Алтай представлява сложна система от планински гребени с височина от 450 до над 4500 м. Има сложен геоложки и геоморфоложки строеж. Старонагъната планинска система, образувана през херцинския тектонски цикъл. Има силно заравнени билни части и остри алпийски върхове.От Алтай извират реките Иртиш, Об и Енисей. Най-висока точка е връх Белуха (4506 м). Има много полезни изкопаеми. Климатът е рязко континентален до студен алпийски, като има много ледници и  езера. Склоновете на хребетите до 2000 - 4000 м. са покрити с гори, предимно иглолистни, над които се простират алпийски пасища, високопланински пустини и вечни снегове.

Фотографът Любен Джорински доста случайно, като на шега, решава да направи пътешествие със свои приятели до тази далечна планина. Приятелите се подготвят около 6 месеца и поемат към връх Белуха. Желанието на Любен е да снима, но не винаги условията го позволяват. Темпото на движение е интензивно, в дни с хубаво време българите ходят по около 30-40 км. на ден с тежки раници.

Най-впечатляващи за фотографа са природните забележителности, високите скали, ледниците. Той споделя и за няколко критични момента в експедицията, които буквално представляват опасност за неговия живот. Въпреки трудностите голяма част от снимките на Любен Джорински се оказват добри и той ги представя в изложбата „Фрагменти от едно пътуване в Алтай“ в София. 

Експозицията продължава 4 месеца и предизвиква голям интерес сред аудиторията. Няколко месеца след завръщането си от планината, Любен е със смесени чувства от приключението, но казва, че най-вероятно би се завърнал там. Този път с по-добра подготовка и екипировка. Съвсем наскоро Любен Джорински посещава Мароко, където също прави много снимки и опознава нови хора и култури. Следващата дестинация ще е земята, която мъжът отдавна иска да посети - Исландия. Очакваме и снимки.

А още за мистичната планина Алтай - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16
Светослав Иванов

Журналистиката като кораб в океана

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..

публикувано на 14.02.25 в 14:38

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..

публикувано на 14.02.25 в 14:17