А доказателство за това, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му вече има - теснолинейката "Шарганска осмица" в Сърбия. Защото имало едно време един теснолинеен влак, който всички с любов наричали Чира. Той си проправял път из внушителните пейзажи на Сърбия и Босна, от Белград към Сараево. Чира возел всички, а за децата от крайпътните села бил най-очакваната радост – да излязат в часа, когато влакът минава и да му помахат оживено за късмет. Но в средата на 70-те Чира трябвало да отстъпи път на новите и бързи железници и бил спрян. Хората се сбогували с него като с близък човек и дълго не спирали да тъгуват. И ето оказва се „Животът е чудо“. Прочутият филм на Кустурица дава нов живот на Чира и сбъдва мечти с "Шарганската осмица", както днес се нарича теснолинейката. А движението ръководи Здравка Райович – с широка усмивка и сърце, вече 30 години в служба на железниците в Сърбия.
„10 години от 30-годишната ми работа в железниците са минали тук с „Шарганската осмица“, казва тя. - А любовта към живота на колела съм наследила от моя баща, който също беше железничар. Дъщерите ми не поеха по моя път, но може би някой от внуците ми ще го продължи.
Хората обичат да се возят на „Шарганската осмица“, а на нас работата ни харесва, защото предизвикваме усмивки. Идват туристи от целия свят, а ние се стремим те да бъдат винаги доволни, с добри впечатления и да идват отново и отново. Успехът в работата се дължи и на големия ни опит. Това, че с колегите се познаваме много добре като хора и професионалисти, ни помага да бъдем добър екип. За да си добър в работата си, трябва да я обичаш и да си отдаден на нея, да правиш всичко от сърце. Като ръководител движение моите задължения са да обединявам усилията на всички колеги. А те отлично знаят своите отговорности и това какво е сигурност наистина не можем един без друг. Както всички хора и аз обичам да пътувам, макар да нямам много време за това. Миналата година бях в Чехия, преди това в Унгария, а може би някой ден ще дойда и при вас.“
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..