А доказателство за това, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му вече има - теснолинейката "Шарганска осмица" в Сърбия. Защото имало едно време един теснолинеен влак, който всички с любов наричали Чира. Той си проправял път из внушителните пейзажи на Сърбия и Босна, от Белград към Сараево. Чира возел всички, а за децата от крайпътните села бил най-очакваната радост – да излязат в часа, когато влакът минава и да му помахат оживено за късмет. Но в средата на 70-те Чира трябвало да отстъпи път на новите и бързи железници и бил спрян. Хората се сбогували с него като с близък човек и дълго не спирали да тъгуват. И ето оказва се „Животът е чудо“. Прочутият филм на Кустурица дава нов живот на Чира и сбъдва мечти с "Шарганската осмица", както днес се нарича теснолинейката. А движението ръководи Здравка Райович – с широка усмивка и сърце, вече 30 години в служба на железниците в Сърбия.
„10 години от 30-годишната ми работа в железниците са минали тук с „Шарганската осмица“, казва тя. - А любовта към живота на колела съм наследила от моя баща, който също беше железничар. Дъщерите ми не поеха по моя път, но може би някой от внуците ми ще го продължи.
Хората обичат да се возят на „Шарганската осмица“, а на нас работата ни харесва, защото предизвикваме усмивки. Идват туристи от целия свят, а ние се стремим те да бъдат винаги доволни, с добри впечатления и да идват отново и отново. Успехът в работата се дължи и на големия ни опит. Това, че с колегите се познаваме много добре като хора и професионалисти, ни помага да бъдем добър екип. За да си добър в работата си, трябва да я обичаш и да си отдаден на нея, да правиш всичко от сърце. Като ръководител движение моите задължения са да обединявам усилията на всички колеги. А те отлично знаят своите отговорности и това какво е сигурност наистина не можем един без друг. Както всички хора и аз обичам да пътувам, макар да нямам много време за това. Миналата година бях в Чехия, преди това в Унгария, а може би някой ден ще дойда и при вас.“
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..