А доказателство за това, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му вече има - теснолинейката "Шарганска осмица" в Сърбия. Защото имало едно време един теснолинеен влак, който всички с любов наричали Чира. Той си проправял път из внушителните пейзажи на Сърбия и Босна, от Белград към Сараево. Чира возел всички, а за децата от крайпътните села бил най-очакваната радост – да излязат в часа, когато влакът минава и да му помахат оживено за късмет. Но в средата на 70-те Чира трябвало да отстъпи път на новите и бързи железници и бил спрян. Хората се сбогували с него като с близък човек и дълго не спирали да тъгуват. И ето оказва се „Животът е чудо“. Прочутият филм на Кустурица дава нов живот на Чира и сбъдва мечти с "Шарганската осмица", както днес се нарича теснолинейката. А движението ръководи Здравка Райович – с широка усмивка и сърце, вече 30 години в служба на железниците в Сърбия.
„10 години от 30-годишната ми работа в железниците са минали тук с „Шарганската осмица“, казва тя. - А любовта към живота на колела съм наследила от моя баща, който също беше железничар. Дъщерите ми не поеха по моя път, но може би някой от внуците ми ще го продължи.
Хората обичат да се возят на „Шарганската осмица“, а на нас работата ни харесва, защото предизвикваме усмивки. Идват туристи от целия свят, а ние се стремим те да бъдат винаги доволни, с добри впечатления и да идват отново и отново. Успехът в работата се дължи и на големия ни опит. Това, че с колегите се познаваме много добре като хора и професионалисти, ни помага да бъдем добър екип. За да си добър в работата си, трябва да я обичаш и да си отдаден на нея, да правиш всичко от сърце. Като ръководител движение моите задължения са да обединявам усилията на всички колеги. А те отлично знаят своите отговорности и това какво е сигурност наистина не можем един без друг. Както всички хора и аз обичам да пътувам, макар да нямам много време за това. Миналата година бях в Чехия, преди това в Унгария, а може би някой ден ще дойда и при вас.“
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..
В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни. По време..