Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иво Кременски: Трябва да се прави разлика между генетична болест и предразположеност

Човек се разболява, ако се наруши балансът между микробиома, който е под влияние на околната среда, и нашите гени, които произвеждат белтъци

| обновено на 07.06.17 в 20:38
3
Проф. Иво Кременски
Снимка: Ани Петрова, БНР
В Часът на здравето този път говорим за гени, генетика и генетични изследвания. Наш събеседник е корифеят на българските генетични изследвания, дългогодишен национален консултант и ръководител на Националната генетична лаборатория, в момента е представител на Лабораторията по геномна диагностика към Медицинския университет – София.

Ето какво обясни проф. Кременски за слушателите на Радио София:

Какво означава геномна диагностика и геномика?

Това у клон от медицинската генетика.

При досегашните изследвания обикновено се проследяваше определен ген, търсеха се конкретни мутации, а това понякога е дълго и скъпо начинание.

Докато геномиката е подход при който се изследват едновременно всички известни гени (5000) или 10-20 панели, в зависимост от показателите. Самото изследване е за един ден.

Условието е да разполагаме с достатъчно голяма база данни, за да са насочим по-точно кои мутации да изследваме. Ние сравняваме с европейски, с международни данни, но трябва да имаме български.

Изключително важно (и по-продължително време) е
разчитането на резултатите.

При всяко изследване съществуват хиляди варианти и трябва да се направи връзката и да се разбере кои от мутациите са свързани със заболяване, кои не са и кои – напротив – дават предимство на индивида. А има и хиляди, чиято роля още не е известна.

Необходим е национален генетичен регистър  на болните, национална ДНК банка. Предлагаме и ще бъде пуснат доклад за създаване на Национална програма за генетични изследвания.

Тя включва информиране, консултиране, скрининг за оценяване на рискове от заболявания, диагностика и ако трябва – лечение, както и проследяване на страдащия и семейството му. Иначе безразборното и без нужда изследване може само да предизвика безпокойство и да повиши разходите.

България единствена в ЕС няма национална програма за диагностика и профилактика на генетичните болести.

Има Наредба 26, която субсидира 8-те лаборатории към университетските центрове, но това не е достатъчно.

Национален генетичен регистър не означава списък на болните от дадено заболяване (ние и това нямаме). Генетичните болести са над 7000, поне 160 са диагностицирани, другите са много редки. В генетичния регистър трябва да има и други данни, извън медицинските - за начина на живот на съответния пациент, за околната му среда, за семейството му… Отделните елементи (данни) трябва да се свържат, защото не всичко е в гените.

Какво точно означава генетична болест?

Това е болест, която – при наличието на съответната мутация – не можем да избегнем, независимо от условията на околната среда е начина на живот. Тези фактори могат да повлияят само на тежестта на заболяването или на това дали ще настъпи рано, или ще бъде отложена.
Фактически само 10% от раковите и сърдечносъдовите страдания са генетични. Другите 90 на сто са предразположения.
При генетичното предразположение са засегнати множество гени, но за да се развие болестта, задължително трябва да въздействат фактори на околната среда.

Когато научим за генетично предразположение, ползата е, че можем да се дисциплинираме и да живеем по-здравословно. От друга страна пък може и да ни стресира.

СнимкаВ момента в България е осигурено изследването на всички новородени за 3 лечими заболявания. На бременните пък е осигурено безплатно изследване в 12-14-а седмица за предотвратяване на най-честите хромозомни болести – Даун и още 5-6, нека жените да не чакат 15-20-а седмица. В момента се изследват не повече от 24 000 жени, вероятно защото другите не са информирани.
Има въпросник на нашия сайт, може хората да отговорят на тях и ако са в по-отдалечен край на страната – има начин да не идват в София.
По-трудното е да се намери някой от 19-те специалисти по медицинска генетика (за страната са необходими поне 70), които могат да дават консултации, да тълкуват правилно резултатите. Изходът е въвеждане на телегенетика.

Около 1,5% от ДНК са 20 000 гени.  Останалите проценти от огромния геном – около 6 милиарда информационни единици във всяка ДНК, допреди 10 години не знаехме за какво служат. Оказа се, че там има безброй регулаторни места. Регулаторният регион включва и задава скоростта на работа на даден ген.

Гените са устойчиви. Те не се променят, например от околната среда. А регулаторните региони са непрекъснато под натиска на околната среда. Ето ви връзката. А 20-те хиляди гени дават информация за производството на над 1 милион белтъка.

В последните години изненадващо стана ясно, че човек съдържа 10 пъти повече ДНК и геноми от над 1000 вида микроорганизми, с които съжителства непрекъснато.

Ако се наруши балансът между микробиома, който носим и който също е под влияние на околната среда, и нашите гени, които произвеждат белтъци, се достига до заболяване.

Под 1% от редките болести се лекуват, а парите, които се изразходват за болните са огромни. 98 млн. лв. се дават за лечение на няколко стотин заболявания. В същото време за профилактика се отделят 2 млн. лева.

В момента има около 240 лекарства, повечето за ракови заболявания, които обаче са ефективни само при определени генетични характеристики. Тук силата е на генетичните изследвания – чрез тях да се види кога, при кои случаи ще има ефективност скъпото лечение и да се избегнат страничните ефекти, когато няма да има положително повлияване.

Чуйте разговора на Георги Нейков с проф. Иво Кременски.
Очаквайте и продължение на темата в някое от следващите издания на здравното предаване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53