Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са противопоказанията и има ли ползи за кръводарителите?

Проф. Румен Попов: Грижата за кръводарителите е задължение на специалистите

Проф. Румен Попов
Снимка: Лилия Герчева, БНР
Месец юни беше белязан с множество акции по повод Световният ден на кръводарителя - 14 юни. Както ви информирахме, тази година той е посветен на необходимостта от кръв за спасяване на човешки живот при природни бедствия и катастрофи. Затова кампанията на СЗО преминава под мотото "Дари кръв. Дари сега. Дарявай често".

Има ли противопоказания и какви са ползите за кръводарителите - с тези въпроси се обърнахме към началника на Центъра по трансфузионна хематология към Военномедицинска академия проф. Румен Попов:

"Противопоказания има, но искам да кажа на всички кандидат-кръводарители да не се притесняват от кръводаряването. Самият акт на кръводаряване довежда до физиологични промени в организма и в никакъв случай не е опасно за тяхното здраве. Освен това ние сме хората, които сме обучени да се грижим за кръводарителите и ако възникнат нежелани реакции, знаем какво да правим. От тази гледна точка искам да ги успокоя, че няма да има никакъв нездравословен ефект за тях".

Проф. Попов съветва дарителите да се наспят добре и да закусят сутринта преди кръводаряването. От там нататък следва попълване на анкета за здравословното състояние на кандидата и всичко е в ръцете на професионалистите - те ще преценят дали един кандидат трябва да бъде пуснат за кръводаряване, дали това да бъде отложено във времето или заради сериозен здравословен проблем не трябва да дарява кръв, обясни специалистът:Снимка

"Теглото има отношение - кръводарителите трябва да са с тегло над 50 кг, но моето наблюдение показва, че теглото не е решаващ фактор за възникване на неприятни реакции. Всичко е индивидуално при всеки кръводарител - едно натрупано психическо напрежение, което не е оценено от нас, може да доведе до нежелана реакция и при 100-килограмов кръводарител. Нашето основно задължение е да се грижим за кръводарителите преди, по време и след кръводаряването. Има и заболявания, които категорично не позволяват даряване на кръв", посочи проф. Попов.

В Центъра по трансфузионна хематология към Военномедицинската академия се планират нуждите от кръв и кръвни съставки за  медицинските нужди на ВМА; извършва се имунохематологична диагностика и диагностика за трансмисивни инфекции на всяка единица взета кръв, както и научно-изследователска дейност в областта на трансфузионната хематология.

Интервюто с проф. Попов чуйте в прикачения звуков файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11