Несъбраните средства от нарушителите на пътя възлизат на 66 милиона лева. Едно от предложенията за по-добра събираемост на тези средства е глобите да се събират от частни съдебни изпълнители. Предложението направи Алекси Стратиев, бивш началник на КАТ по време на работна среща между експерти по пътна безопасност, представители на Националната агенция по приходите и народни представители, която се състоя днес в Парламента. Темата беше именно по-добрата събираемост на глобите за неспазване на правилата за движение.
Връщаме полицаите в храстите с премахването на знаците, които показват камерите на пътя. Това пък заяви народният представител от партия "Воля" Боряна Георгиева. От "Воля" предлагат във всяка полицейска кола, която има камера, да бъде инсталиран и ПОС-терминал. С тези устройства глобеният може веднага да плати глобата си и това ще намали и административната тежест, смятат от "Воля". Алекси Стратиев, дългогодишен началник на КАТ, пък посочи, че в Италия камерите са скрити в кофи за боклук.
Поставянето на постерминали в полицейските автомобили и възможността за плащане на глоби там е въпрос, по който все още има доста различия. Народните представители, които организираха днешната среща обещаха, че ще има и още подобни срещи, на които да се коментира закона за движение по пътищата. Те ще продължават да събират идеи, които след това да бъдат предложени като закон или като промени в закон, за да може да се увеличи събираемостта на глобите.
Какви други предложения бяха отправени - чуйте в репортажа на Ивайло Николов.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..