Продължаваме с историите на Вършец, разположен на по-малко от 100 километра от София, с неговите аристократични вили, кръстени на цветя, наемани от големите столични (и не само) индустриалци. Та както пред тези вили цъфтяло съответното цвете, на което са били кръстени (я трендафил, я хризантема), така и улиците и алеите в града са били засаждани с различни дървета.
Така и нашето импровизирано пътуващо студио беше разположено на "главната" Алея с чинарите. Оттук започва и разговора ни с Благовест Драгиев, който от почти 4 години е уредник в общинския музей.
През 20-те и 30-те, когато е започнало благоустрояването на Вършец, всичко е ставало планово - така са се появили алеите с липи, брези, акации - разказва той и продължава с чинарите и как и защо се е наложило да се "влее" бетон в сърцевината на някои от тях. Чинарите или платаните скоро ще станат на 100 години и са с наистина впечатляващи огромни корони. В момента в музея имаме много интересна изложба от пощенски картички, само че уголемени до размер А3, така че и най-малките детайли да се виждат. И на някои от тези картички може да се видят тези чинари, когато са били съвсем малки - уточнява Благовест Драгиев и допълва, че експозицията може да бъде видяна до последната седмица на август. А надписите на оригиналните картички са на два езика - български и немски или френски, тъй като тогава в курорта е било пълно със западноевропейци.
И сега ги има, но далеч не са толкова много. Може да се види и казиното в оригинал, то по архитектурния план на арх Нешов е било много по раздвижено (арх. Нешов е виден видинчанин, "негови" са много сгради в областния център). Всички тогава нови идеи, течения, че и самите западноевропейски туристи са идвали по Дунава - тук с усмивка нашият гост допълва разказа за първата Мис Върец, която била от Русе с факта, че нейните подгласнички били от Лом и Видин.
Та за картичките - на една от тях от птичи поглед се вижда парка Слънчева градина и причината да се нарича така - централното слънце и всяка пътечка, която тръгва от него като лъч.
Благовест Драгиев ни разказа и още една история, случила се през 1895 година. Тогава Фердинанд закъсал с колесницата си в река Ботуна и щом се измъква, издава нареждане да се изгради мост, който и днес свързва Вършец и Враца. Захванала се италианска фирма, вдигнала моста. Но по-интересното е, че 100 години по-късно в общината във Вършец се получило писмо от същата тази италианска компания, в което се казвало, че вече не са отговорни за въпросния мост, защото 100-годината гаранция е изтекла.
Цялото интервю чуйте тук - заслужава си!
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..