"Храмът, времето и ние" е изложба, разказваща историята на базиликата "Света София" паралелно в няколко аспекта. Визуалните прoмени в храма се проследяват чрез подбрани картини от края на XIX и началото на XX век. Авторите им са известни художници и документалисти, рисували църквата - Йозеф Обербауер, Йосиф Питер, Ото Хорейши, Петър Морозов, Марин Устагенов, Васил Захариев, Харалампи Тачев, Цанко Лавренов и др. Произведенията са в различна техника - живопис, графика и др.
На този фон, посредством текстови пана и фотографии, е разгърната част от историята на самата базилика. Тя е преплетена със събития от общоисторически характер, намиращи се във връзка с църквата "Света София". Покрай нея, например, преминават войските, освободили София на 4 януари 1878 г.
Допълнителни данни за храма носят археологическите проучвания. За тяхно начало се счита 1893 г., когато е открита мозайката "Рай" от Вацлав Добруски. Разкопките са неразделна част от историята на базиликата и затова в изложбата са представени ценни находки като сребърния реликварий, намерен през 1893 г.
Експозицията съдържа информация и за известни личности, които по определен начин са свързали живота си с църквата "Света София" - Тодор Бурмов, Атанас Буров, Мими Балканска, Константин Кисимов, Гена Димитрова и др. Изложбата ще продължи до 1 октомври.
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..