Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биотехнологиите променят представите за здраве и болест

| обновено на 02.10.17 в 12:00

За първи в България тази седмица се чества Световната седмица на биотехнологиите, по инициатива на една от компаниите за клинични изпитвания и биотехнологични иновации в медицината „Амджен България". По света седмицата се отбелязва от 2011 г., когато се навършват 60 години от откриването на ДНК молекулата. Инициативата у нас бе официално открита в Клинична лаборатория и клинична фармакология на Александровска болница. Много хора не знаят, че 99,9% от тяхната ДНК е същата като на всички останали. В останалите 0,1% са кодирани всички различия между хората, отбелязват от лечебното заведение.

Важна част от работата на Клинична лаборатория и клинична фармакология са изследването на нивата на различни хормони, установяването на концентрацията на лекарствата в организма. Пред журналистите д-р Жулиета Христова показа технологии, които извършват няколкостепенна реакция с всяка отделна молекула, а това осигурява най-добрата селективност и  чувствителност за количествен анализ.

"Тази апаратура запълва неотговорената медицинска нужда за едновременен анализ на хормони, лекарства с техните прекурсори и метаболити, анализ на продуктите от изследване на ДНК и белтъци, като по този начин помага за цялостното характеризиране на генотипа и фенотипа в норма и патология. По този начин ще се променят нашите представи за здраве, болест, оценка на риска и въвеждане на социално значими предпазни стратегии", обясни д-р Христова.

Специфичните изследвания се правят най-вече при трансплантирани пациенти от цялата страна. При тях е изключително важно да се проследяват нивата на имуносупресорите, за да бъде сведен до минимум рискът от отхвърляне на присадката.

Пред Радио София проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница, обясни, че биотехнологиите използват изучаването на биологичните продукти в човешкото тяло и на генетичния материал:

"Александровска болница разполага с няколко лаборатории в това направление... В нашата клиника имаме два основни раздела - молекулярна диагностика на вирусни заболявания, където се изследва вирусния товар на широка гама вируси. Голяма част от тях са свързани с най-честите усложнения при трансплантация на тъкани, органи и клетки, а друга част е за диагностика на различни други заболявания, които се причиняват от вируси, съответно и контрол на лечението при тези заболявания.  Другата група е молекулярната диагностика, в която се включват генетичните анализи", каза проф. Елисавета Наумова.

Новите технологии позволяват измерването и на нивата на стрес. Контролирането им обаче е много важното, тъй като стресът е динамична величина и по-трудно може да бъде свързан с развитието на процесите в организма в дадена насока.

"Нивата на стреса определят нивото на реактивност на организма и могат да бъдат повлияни в една или друга посока, за да няма толкова силно изразени последствия от този стрес", каза специалистът.

Още подробности - чуйте от звуковите файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17