Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биотехнологиите променят представите за здраве и болест

| обновено на 02.10.17 в 12:00

За първи в България тази седмица се чества Световната седмица на биотехнологиите, по инициатива на една от компаниите за клинични изпитвания и биотехнологични иновации в медицината „Амджен България". По света седмицата се отбелязва от 2011 г., когато се навършват 60 години от откриването на ДНК молекулата. Инициативата у нас бе официално открита в Клинична лаборатория и клинична фармакология на Александровска болница. Много хора не знаят, че 99,9% от тяхната ДНК е същата като на всички останали. В останалите 0,1% са кодирани всички различия между хората, отбелязват от лечебното заведение.

Важна част от работата на Клинична лаборатория и клинична фармакология са изследването на нивата на различни хормони, установяването на концентрацията на лекарствата в организма. Пред журналистите д-р Жулиета Христова показа технологии, които извършват няколкостепенна реакция с всяка отделна молекула, а това осигурява най-добрата селективност и  чувствителност за количествен анализ.

"Тази апаратура запълва неотговорената медицинска нужда за едновременен анализ на хормони, лекарства с техните прекурсори и метаболити, анализ на продуктите от изследване на ДНК и белтъци, като по този начин помага за цялостното характеризиране на генотипа и фенотипа в норма и патология. По този начин ще се променят нашите представи за здраве, болест, оценка на риска и въвеждане на социално значими предпазни стратегии", обясни д-р Христова.

Специфичните изследвания се правят най-вече при трансплантирани пациенти от цялата страна. При тях е изключително важно да се проследяват нивата на имуносупресорите, за да бъде сведен до минимум рискът от отхвърляне на присадката.

Пред Радио София проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница, обясни, че биотехнологиите използват изучаването на биологичните продукти в човешкото тяло и на генетичния материал:

"Александровска болница разполага с няколко лаборатории в това направление... В нашата клиника имаме два основни раздела - молекулярна диагностика на вирусни заболявания, където се изследва вирусния товар на широка гама вируси. Голяма част от тях са свързани с най-честите усложнения при трансплантация на тъкани, органи и клетки, а друга част е за диагностика на различни други заболявания, които се причиняват от вируси, съответно и контрол на лечението при тези заболявания.  Другата група е молекулярната диагностика, в която се включват генетичните анализи", каза проф. Елисавета Наумова.

Новите технологии позволяват измерването и на нивата на стрес. Контролирането им обаче е много важното, тъй като стресът е динамична величина и по-трудно може да бъде свързан с развитието на процесите в организма в дадена насока.

"Нивата на стреса определят нивото на реактивност на организма и могат да бъдат повлияни в една или друга посока, за да няма толкова силно изразени последствия от този стрес", каза специалистът.

Още подробности - чуйте от звуковите файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03