Българската академия на науките е създадена в град Браила, 9 години преди възстановяването на българската държавност. Тя започва своята дейност като Българско книжовно дружество на 30 септември (по нов стил 12 октомври) 1869 г. Дружеството въплъщава стремежа на множество български родолюбци да се доближат до развитите европейски нации. В настоящия момент БАН включва много на брой научни институти и лаборатории. В Академията се трудят над 3500 учени.
За съжаление много от младите български учени избират да се развиват в чужбина. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обърна внимание точно на този проблем в словото си, което посвети на празника. Той коментира, че емиграцията на младите образовани българи е най-голямата загуба на национален капитал, не само защото те емигрират и техните поколения остават извън България, но и заради високата стойност на интелектуалния човешки капитал, който губим.
Въпреки всичко, все още има млади учени, които избират да се развиват в България. Един от тях е носителят на наградата „Питагор“ за млади учени към Министерството на образованието - Кирил Христов. Той печели тази награда, благодарение на постиженията си в научната сфера и приноса му към Института по ядрена енергетика и ядрени изследвания към БАН, където работи.
Чуйте интервюто с младият учен Кирил Христов в звуковия файл.
Тази вечер от 18:00 в столичната галерия "Българи" ще бъде открита изложбата "Зодиакът" на Димитър Рашков . Експозицията е кръстена на негов непоказван досега цикъл, но са представени и други, с които творецът е известен – опиянението на боговете, Еротикон (Изящните дебелани), Адам и Ева след изгонването от Рая, природа. "Изложбата е..
На 12 и 13 февруари от 9.00 ч. до 16.00 ч. ще се ограничи движението за всички автомобили в посока София на автомагистрала “Тракия”, в района на Ихтиман, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава двупосочно в платното за Бургас, а причината за спирането на движението е за подмяна на портални рамки и табели на..
Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков , председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..
В края на 2024 г. загубите на вода в София са намалени до 37,4%. Целта на дружеството концесионер е до края на 2026-а те да се свият още – до 33 процента. Инвестициите, които се правят от "Софийска вода", възлизат на 15-20 млн. лева годишно . Това съобщи пред БНР-Радио София Станислав Станев, заместник изпълнителен директор на дружеството...
Днес ще бъде предимно слънчево . Над източните райони ще има увеличения на облачността. Ще духа слаб и умерен вятър от изток-североизток, а в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, за София - около 2°. Над Черноморието ще има увеличение на облачността. Ще..
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..