Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Добрин Константинов: Трансплантацията на стволови клетки в повечето случаи води до пълно излекуване

проф. Добрин Константинов

Трансплантацията на стволови клетки е неотменна част от лечението на онкохематологичните и други тежки заболявания и у нас. На 10 октомври 1997 г. се навършиха точно 20 години от първата трансплантация на костен мозък (стволови клетки), извършена в България. Методът е приложен на дете със злокачествено заболяване. Трансплантацията, със собствени стволови клетки, е извършена в Клиниката по детска онкохематология при ИСУЛ. През 2000 година е направена и първата трансплантация от чужд донор. Сега клиниката е част от Клиника по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", с ръководител проф. Добрин Константинов, Национален консултант по детска хематология и онкология.

Каква е равносметката от прилагането на метода и каква е успеваемостта?

Щастливи сме, че сме част от напредъка на медицината и вече 20 години развиваме този метод. Официално се смята, че му е дадено начало преди 60 години. Доста дълги години се оказва, че е добра теоретична постановка, но много трудно осъществима на практика. И благодарение на това, че теоретичната постановка е много интересна и предполага много добри резултати, успоредно това е подтик за развитие на много специалности, дава тласък на много други, и медицински и не медицински науки, които по обратен път дават своето, за да се усъвършенства методът и през последните години е неотменна част от лечението, коментира пред Радио София началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология проф. Добрин Константинов.

Какво представлява трансплантацията?

Специалистът поясни, че става дума за трансплантация на хемопоетични (кръвотворни) стволови клетки, т.е. най-младите и потентни клетки. Те могат да бъдат извлечени от три места - от костния мозък, от периферна кръв и от пъпната връв. След извличането им, целта е в една или друга степен тези клетки да заместят или възстановят костен мозък, който е заболял.

Едната разновидност е т. нар. автоложна трансплантация, при която собствени клетки се събират и заделят и след това, тъй като пациентът се подлага на тежко лечение и костният мозък не може сам да се възстанови,  му се "връща" запазеният костен мозък и той възстановява кръвотворенето. По-сложният начин е, когато трансплантираме клетки от чужд донор - близък роднина - брат, сестра и т.н., но и доста по-далечен, случаен човек от световните регистри. И тук вече се противопоставяме на природни закономерности и затова методът е сложен. Защото колкото и идеално да подберем донора, винаги има противоречие - имунен конфликт, който или предварително трябва да бъде съобразен и предотвратен, или контролиран във времето, обясни проф. Константинов.

След успешна трансплантация пациентът може да е напълно здрав

Специалистът обясни, че простичко казано се заменя болният костен мозък с чужди клетки, които могат да възстановят цялата кръвна система на пациента. Често костно-мозъчната трансплантация се свързва с левкемия, но чрез метода може да се лекуват и вродени състояния като вроден имунен дефицит, вродени анемии (таласемия) и д.р. Крайните успехи на много от случаите е пълно излекуване, каза проф. Константинов. Той обясни, че самата трансплантация обаче изисква много сериозна предварителна подготовка - изолация и лечение на пациента, преливане на кръв, антибиотици и др.

В трансплантационния център на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ се работи по международно утвърдени протоколи и европейски правила. Центърът е част от Европейското дружество по трансплантология.  Проф. Константинов посочи, че лечението при децата е различно от това на възрастните. Всеки случай се анализира от специалистите строго индивидуално.

Още за показанията на прилагането на метода, за етапите на лечението и за прилагането му в България - чуйте разговора с проф. Добрин Константинов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ настояха за "град на хората, не на колите"

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..

публикувано на 15.07.25 в 11:44