Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мащабен ремонт предстои в Столичната библиотека догодина

Снимка: БГНЕС
24 октомври 1928 година се счита за рожденната дата на Столичната градска библиотека. Книжният фонд на библиотеката по онова време е малко над 5 хиляди тома. Към днешна дата библиотеката разполага само в електронния си каталог с над 500 хиляди заглавия, в институцията работят 120 служители - библиотекари, инженери, юристи, IT специалисти. Това ни разказа директорът й - Юлия Цинзова, с която разговаряхе по повод новата глобална визия на обществените библиотеки и начина, по който Столичната библиотека се вписва в нея.

Ресурсите на библиотеката да бъдат колкото се може по близо до хората - това е основната ни цел, продължава Юлия Цинзова. С тази цел започва и инциативата "Библиобус", която представлява мобилна библиотека, насочена най-вече към младите читатели.

Вече обиколихме повече от 120 училища в различни райони на София. Ще продължим да ги посещаваме на 15 дни. И досега има огромен интерес - само за 20 дни имаме над 1000 нови читатели и повече от 1200 заети книги.

Нови средства за разширяване на аудиторията се търсят и със създаването на електронни плаформи съвместно с други културни институти. А резултатите вече са на лице - над 300 хиляди влизания годишно в онлайн каталога, по 1000 посещения на ден в интернет платформата на библиотеката, над 500 хиляди читатели за година и още толкова заети книги. А по отношение на възрастовите показатели - близо половината от читателите на Столичната библиотека са до 28 години, показва още статистиката.
 
За да стане още по-гостоприемна библиотеката обаче, от екипа й очакват с нетърпение реализацията на запланувания вече мащабен ремонт на сградата.
Техническото задание вече е готово, очакваме Общината да обяви обществена поръчка за проектиране и се надяваме от следващата година да започне първият етап от реализацията
, уточнява Юлия Цинзова. След края на ремонта, който ще продължи няколко години, се очаква в Столичната библиотека да можем да заемаме и връщаме книги сами, без съдействието на библиотекарите, които ще се фокусират върху консултантската дейност, и да бъде осигурена и внедрена повече техника, която да информира посетителите за цялостната дейност на библиотеката.

И сега условията ни за четене са добри, но се надяваме след ремонта те станата наистина комфортни, посочва директорът на Столичната библиотека.

Целия разговор с Юлия Цинзова - чуйте в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18

За любителите на парната тяга

Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.

публикувано на 14.12.24 в 10:16

Алиса в страната на тухличките

Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..

публикувано на 14.12.24 в 09:40
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35