Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтича времето за полезния ефект на антибиотиците

Снимка: ncipd.org
От няколко години в България се отбелязва Ден за правилното прилагане на антибиотиците, а от 2 години страната ни участва в Световната седмица, посветена на осведомеността за отговорно прилагане на антибиотиците. През 2017-а Седмицата е до 19 ноември.

Най-тревожният въпрос, свързан с прилагането на антибиотици, е резистентността на бактериите спрямо лекарствата, разработени за противодействие на техните инфекции. Но - във връзка с последните призиви за ограничаване на тяхното прилагане директорът на Националния център по заразни и паразитни болести – проф. Тодор Кантарджиев, уточни, че това са лекарства, които са спасили много животи, преобразили са медицинската наука през последните 70 години.
Микробите обаче се променят и стават нечувствителни към антибиотиците и борбата срещу тях става все по-трудна. Опасностите са за всички, но най-вече за трансплантирани и тежко болни със сложни терапии.

Възможностите не са много. Една от тях е да се прилага научнообоснованият подход при прилагането, да се прави биограма, въз основа на която да се прилага тясно спектърен медикамент.

Свръхконсумацията донякъде се обуславя от поевтиняване на антибиотиците. Отделно от това се говори и за финансов натиск от страна на фармацевтичната индустрия.

Лошото е, че бактериите, резистентни на антибиотици, са разпространяват лесно и бързо, включително и чрез животни и храна, между пациенти и в обществото, чрез лоша хигиена и замърсен инструментариум.

От Пациентските организации „Заедно с теб“ са предложили пред Европейската комисия 7 правила, свързани с поведението на пациентите при прилагане на антибиотици: Да се използват антибиотици само по лекарско предписание; Да не се оказва натиск; Да изискваме биограма; Да не се прекъсва лечението; Да не споделяме рецептата си с други пациенти; Да не се самолекуваме; Да предотвратяваме инфекциите.

В развитите европейски страни антибиотиците се реимбурсират, но не и в България. Затова е трудно да се прилага държавна политика в тази област.
С помощта и на европейски експерти у нас специалистите са разработили национална програма, която е внесена в Министерството на здравеопазването през 2016 г., но за съжаление отлежава и едва ли ще се приеме и финансира в следващите 1-2 години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01