Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дишам свободно"

Проф. Огнян Георгиев: Задухът и умората не трябва да се подценяват

Снимка: БГНЕС

В "Часът на здравето" обръщаме внимание на хроничната обструктивна белодробна болест, наричана ХОББ - заболяване, при което се ограничава притока на въздух до белите дробове, причинява се увреждане на белодробната тъкан и стеснение на дихателните пътища, заради което се затруднява дишането. По повод Световен ден за борба с болестта - 16 ноември, специалисти и пациентски организации обединиха усилия в национална информационна кампания под надслов „Дишам свободно", която продължава до края на месеца.

Хроничната обструктивна белодробна болест може да протича подмолно


В началните стадии самите пациенти може да не обърнат внимание на симптомите, а колкото по-рано бъде открито заболяването, толкова по-ефективно е лечението. Затова специалистите призовават да не пренебрегваме сутрешната кашлица и лесната умора.
При развитие на болестта, свързана с непрекъснат недостиг на кислород, започват да страдат и други органи - стига се до проблеми с паметта, дори личностни промени. А сред основните причини са мръсният въздух и тютюнопушенето. Златният стандарт за диагностициране на заболяването е чрез измерване на показателите на дишането, т. нар. спирометрия. Защо тогава заболяването не се открива навреме?

пирометрията не е скъпо изследване, но не е електрокардиограма... Правенето на кардиограма от специалистите в доболничната дейност е високоспециализирана дейност, докато спирометрията не е маркирана от НЗОК като високоспециализирана дейност и поради тази причина не се прави масов скрининг... Белодробните специалисти имат спирометри, успяват да закупят и да работят с тях", посочи пред Радио София проф. Огнян Георгиев -  ръководител на Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести на Медицинския университет в София, началник на едноименната клиника в Александровска болница и председател на фондация "Наука и здраве".

Хората смятат, че задухът е възрастова особеност


Снимка"Тъй като за хронична обструктивна белодробна болест говорим след 40-годишна възраст, когато пациентите са натрупали т. нар. пакет от години тютюнопушене. Смятат, че увеличената сутрешна кашлица при тях е т. нар. тютюнджийска кашлица и че е нещо нормално. Кашлицата по-добре я възприемат и не й обръщат внимание, но когато се появи задухът - особено в началото при физическо усилие  не могат да качват повече от 5-6 стъпала и да извършват обичайните си физически дейности), тогава чак им светла червената лампа и търсят медицинска помощ. И то не всички", посочи специалистът. По думите му, има случаи на пациенти, които са живели със заболяването поне 20 години

ХОББ обаче не е еднородно заболяване


"При част от пациентите върви галопиращо докато приключат земния си път. Друга част, благодарение на медикаментите, се поддържат добре. Има и малка част, които имат оплаквания, но заболяването е по-спокойно. Тенденцията на Европейското респираторно дружество е да се измести даването на медикаменти към първите фази. Новата тенденция е, че още тогава трябва да се започне, фармацевтичната индустрия е много добра. Смея да твърдя, че в България добре се реимбурсират - НЗОК дава между 75 и 100%, което не е лошо", каза проф. Георгиев. Той посочи, че има европейски страни, в които процентът е по-нисък. Достъпът до медикаменти на пациентите с много широк - у нас се предлагат най-съвременните лекарства.

Още за лечението и за възможните рискове - чуйте интервюто с проф. Огнян Георгиев!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35