Министерството на околната среда и водите отбелязва подобрение на качеството на въздуха в страната, но остава проблемът с фините прахови частици. Основни източници на замърсяването са битовото отопление и транспортът. Индустрията и енергетиката до голяма степен са изпълнили своите задачи. През 2013 г. държавата си поставя националната цел до 2020 г. - 16% от електроенергията в крайното брутно потребление на населението да се произвежда от възобновяеми източници. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова открои, че това вече е постигнато. Тя заяви обаче, че 41% от електроенергията на страната идват от въглищните централи.
За въвеждането на екологични стандарти за горивата се обединиха редица министри, сред които и социалният Бисер Петков. Той посочи, че се работи помощта за отопление с въглища и твърди горива да бъде обвързана именно с подобни показатели.
Същевременно се бави изготвянето на национална програма за чистотата на въздуха, която да помогне за усвояването на 115 млн. лева по оперативната програма „Околна среда“, предвидени за качеството на въздуха. Едва 10 общини пък изпълняват проекти за актуализация на своите програми.
През следващата седмица предстои да бъде внесен доклад в Столичния общински съвет, който ще представя механизма за ранно известяване при високи нива на замърсяване и конкретните мерки, които общината и гражданите трябва да предприемат.
Още - чуйте в звуковия файл.Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..