Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бихме поверили децата си на приемни родители, но не бихме станали такива

Снимка: архив
50% от българите биха поверили децата си на приемни родители при инцидент, но същевременно същият процент не биха станали приемни родители при никакви условия. Това показват данните от национално-представително проучване сред 1000 респонденти, изнесени от Националната асоциация за приемна грижа. Нейни представители коментираха, че в обществото съществува нагласата, че приемните родители отглеждат деца само заради парите, но според изследването 33 на сто от безработните и 31 на сто от работещите със средни възнаграждения биха станали приемни родители, ако получават заплата и издръжка за това.

По данни на Агенцията за социално подпомагане, към края на ноември 2017 г., приемните семейства в страната са 2215. От тях 2206 са професионални, а останалите 9 - доброволни. За труда си родителят получава 80 ст. за един работен час, 19 лева за един ден, а нетното възнаграждение на месец е 584,50 лв., и това - за 24-часов работен ден по граждански договор.

Говорят за нас като за „мащехи на заплата”, но никой не коментира какво не получаваме, каза Гинка Илиева от Националната асоциация за приемна грижа.

Много често приемният родител заплаща допълнителните разходи за детето от собствения си джоб. За бебета и тези до 3 г., месечната издръжка е 260 лв., до 14 г. - 227 лв. и за деца над 14 г. - 257 лв.

Най-важното обаче е да се постави интересът на детето като водещ и институции и приемни семейства да работят заедно, смята Мария Благоева от Националната асоциация за приемна грижа и приемен родител.

От Националната асоциация за приемна грижа призовават за въвеждането на изискване за образователен ценз за кандидат-приемните родители и засилен последващ контрол, както и повишаване качеството на самата услуга.

Още - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов е Писател на десетилетието в Столична библиотека

Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека..

публикувано на 20.01.25 в 10:58

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:15
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57