С патент се защитава изобретение, някакво ново техническо решение, обяснява зам.-председателят на Патентното ведомство д-р Офелия Киркорян-Цонкова. Три са основните критерии за патентноспособност: изисква се представеното решение да бъде ново, да има изобретателска стъпка и да бъде промишлено приложимо.
Като пример за обществено значимо изобретение д-р Цонкoва посочи Брайловия екран, чийто патент е издаден на 31.01.2017 година. Изобретението ще помага на хора със зрителни увреждания при работата им с компютърната система Windows чрез създаването на текстoви и компютърен интерфейс. Всяко едно изобретение свързано с облекчаване подобряване стандарта на живот на хората, особено на хора в неравностойно положение или на хора с увреждания заслужава да бъде оценено като обществено значимо, казва д-р Цонкова.
През изминалата година са издадени патенти за надуваема снегоходка, йонизационен детектор за анализ на примеси в газове, телематична система за дистанционно управляема краткотрайна изолация на пчелен кошер, информационна система за водачите на транспортни средства, включващапътен знак с предавател и приемащо устройство в автомобилите.
Минималният срок за издаването на един патент у нас е 3 години, но в действителност процедурата отнема много повече време, тъй като всичко зависи от това, в коя област е изобретението и в какви по-ранни документи ще бъдат намерени, които да се противопоставят, обяснява д-р Цонкова. Има случаи, когато експертизата продължава 5 и повече години.
Процедурата по издаване на един патент включва служебно проучване и изследване на критериите за патентна способност, а именно новост, изобретателска стъпка, което изисква време и задълбочена работа от страна на експертите в Патентното ведомство, обяснява д-р Цонкова.
Подробности чуйте в звуковия файл.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..