300 млн. лева е инвестирал сегашният концесионер на "Софийска вода" от 2011 година досега. По силата на ново допълните споразумение, концесионерът ще трябва да инвестира още 200 млн. до 2021 година и 165 млн. лева до края на договора през 2025 годна, уточни председателят на СОС Елен Герджиков.
Новите инвестиции обаче няма да доведат до основания за повишаване цената на водата, категорична е Валя Чилова, ръководител на работната група в преговорите и председател на Комисията по инженерна инфраструктура.
Другите точни в допълнителното споразумение между Столичната община и фирмата концесионер на Софийска вода включват още всички заеми на Софийска вода да бъдат изплатени до 2021 година, да се предоговорят лихвите по тях.
Предвижда сесъщо да се отделят 1.5 млн. лева на година за инвестиции в проекти, посочени от Общината, както и до края на концесията загубите на вода да бъдат намалени до 38%, а не както е сега - близо 50%. Допълнителното споразумение ще влезе в сила, ако бъде одобрено от Общинския съвет, който ще заседава на 25 януари.
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..
Атрактивен ретро влак ще направи два курса от София до Банкя на 1 март. Инициативата е на БДЖ, съвместно с Националния етнографски музей към БАН. Първото пътуване ще започне в 09.50 ч. от Централна гара София, с пристигане в Банкя в 10.14 ч. В обратната посока влакът ще тръгне в 11.40 ч. и ще пристигне в София в 12.04 ч. Второто пътуване ще..