Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската смъртност достигна най-ниското ниво, откакто има статистика

Грижа за новородени и диагностика на бременни с най-модерна апаратура в 28-те области на страната

Мащабен проект на Министерството на здравеопазването направи възможен достъпа до високоспециализирана модерна апаратура за пренатална и неонатална диагностика и за грижа на бременните жени и най-малките пациенти във всички 28 области в страната. Основната му цел -  намаляване на детската смъртност в България. През 2016 г. в страната са умрели 423 деца на възраст до 1 г. - коефициентът в сравнение с 2015 -та година е намалял от 6.6 до 6.5 на 1000 деца. Достигнатото равнище на детската смъртност е най-ниското в цялата история на демографската статистика в България.  За сравнение през 1970 година до 1-годишна възраст са умирали 27,3 бебета на 1000. Тенденция към снижаване продължава през годините, но все още е по-висока спрямо достигнатите средни стойности на показателя в ЕС - 3.69 деца на 1000. Анализът показва, че най-голям е броят на починалите поради някои състояния, възникващи през перинаталния период - почти половината. Затова диагностиката по време на бременността е изключително важна. През 2016 г. броят на недоносените новородени е 5 983, което представлява 9.2% от живородените.  

По проекта на Министерството на здравеопазването апаратура получиха неотнатологичните и акушеро-гинекологични отделения на 33 лечебни заведения във всичките 28 области на страната. Проектът приключи напълно в края на 2017 година и болниците вече ползват най-модерната апаратура, която съществува в момента.

Доставени са общо 436 високотехнологични медицински апарата, повече от предвидените първоначално 400. Проектът е финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. Заради големия интерес от страна на медиците, са обучени и повече от предвиденото специалисти, обобщи пред радио София доц. Мариана Василева, директор на Дирекция "Международни проекти и електронно здравеопазване" на Министерството на здравеопазването:

Снимка"Проектът се нарича "Подобрено качество на пренаталната диагностика и на неонаталните грижи". Той е финансиран по  Програма БГ07 "Инициативи за обществено здраве, която от своя страна се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм за периода 2009-2014 г. Основната цел беше да допринесем за намаляване на броя на децата с вродени деформации и намаляване на детската смъртност. Тази цел успешно я постигнахме с дейностите, които сме изпълнили. Общата стойност на проекта бвшв 12 774 308 лева, като всички отчетени разходи са верифицирани от програмата, така че проектът е изпълнен в пълен обем. Всички предвидени в проекта апарати са доставени и специализираното обучение в областта на феталната морфология и пренатална диагностика, предвидено за 100 медицински специалисти е преизпълнено, тъй като заради големия интерес успяхме да организираме обучението на още 31 лекари от цялата страна".


Едно от лечебните заведения, получили от апаратурата в София е Втора АГ болница "Шейново". 11 апарата вече се ползват от специалистите в лечебното заведение - по-голямата част за Неонатологичното отделение, а за пренатална диагностика - един ултразвуков апарат, коментира пред Радио София изпълнителният директор на болница "Шейново" д-р Румен Велев:

Д-р Румен Велев"Всички апарати са на изключително високо технологично ниво и изключително добре се вписаха в нашата идея за развитие на неонатологичното отделение и на акушерската част. Специално в областта на неонатологията, тази апаратура ни помогна до такава степен, че ние повишихме нашето ниво на компетентност и в момента имаме най-високото - трето ниво на компетентност. И това ни даде възможност реално да започнем да отглеждаме деца с много ниско тегло, включително и под 1000 грама".

Ултразвуковият апарат например дава възможност за много прецизна ранна диагностика на централната нервна система на бебето, на вродени сърдечни малформации. Това, по думите на д-р Велев, дава възможност за бърза диагностика и квалифицирана помощ.

Още подробности за апаратурата и за възможностите, които предоставя за  диагностика по време на бременността и в грижата за недоносените деца - чуйте разговорите с доц. Марияна Василева и д-р Румен Велев!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00