Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детската смъртност достигна най-ниското ниво, откакто има статистика

Грижа за новородени и диагностика на бременни с най-модерна апаратура в 28-те области на страната

Мащабен проект на Министерството на здравеопазването направи възможен достъпа до високоспециализирана модерна апаратура за пренатална и неонатална диагностика и за грижа на бременните жени и най-малките пациенти във всички 28 области в страната. Основната му цел -  намаляване на детската смъртност в България. През 2016 г. в страната са умрели 423 деца на възраст до 1 г. - коефициентът в сравнение с 2015 -та година е намалял от 6.6 до 6.5 на 1000 деца. Достигнатото равнище на детската смъртност е най-ниското в цялата история на демографската статистика в България.  За сравнение през 1970 година до 1-годишна възраст са умирали 27,3 бебета на 1000. Тенденция към снижаване продължава през годините, но все още е по-висока спрямо достигнатите средни стойности на показателя в ЕС - 3.69 деца на 1000. Анализът показва, че най-голям е броят на починалите поради някои състояния, възникващи през перинаталния период - почти половината. Затова диагностиката по време на бременността е изключително важна. През 2016 г. броят на недоносените новородени е 5 983, което представлява 9.2% от живородените.  

По проекта на Министерството на здравеопазването апаратура получиха неотнатологичните и акушеро-гинекологични отделения на 33 лечебни заведения във всичките 28 области на страната. Проектът приключи напълно в края на 2017 година и болниците вече ползват най-модерната апаратура, която съществува в момента.

Доставени са общо 436 високотехнологични медицински апарата, повече от предвидените първоначално 400. Проектът е финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. Заради големия интерес от страна на медиците, са обучени и повече от предвиденото специалисти, обобщи пред радио София доц. Мариана Василева, директор на Дирекция "Международни проекти и електронно здравеопазване" на Министерството на здравеопазването:

Снимка"Проектът се нарича "Подобрено качество на пренаталната диагностика и на неонаталните грижи". Той е финансиран по  Програма БГ07 "Инициативи за обществено здраве, която от своя страна се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм за периода 2009-2014 г. Основната цел беше да допринесем за намаляване на броя на децата с вродени деформации и намаляване на детската смъртност. Тази цел успешно я постигнахме с дейностите, които сме изпълнили. Общата стойност на проекта бвшв 12 774 308 лева, като всички отчетени разходи са верифицирани от програмата, така че проектът е изпълнен в пълен обем. Всички предвидени в проекта апарати са доставени и специализираното обучение в областта на феталната морфология и пренатална диагностика, предвидено за 100 медицински специалисти е преизпълнено, тъй като заради големия интерес успяхме да организираме обучението на още 31 лекари от цялата страна".


Едно от лечебните заведения, получили от апаратурата в София е Втора АГ болница "Шейново". 11 апарата вече се ползват от специалистите в лечебното заведение - по-голямата част за Неонатологичното отделение, а за пренатална диагностика - един ултразвуков апарат, коментира пред Радио София изпълнителният директор на болница "Шейново" д-р Румен Велев:

Д-р Румен Велев"Всички апарати са на изключително високо технологично ниво и изключително добре се вписаха в нашата идея за развитие на неонатологичното отделение и на акушерската част. Специално в областта на неонатологията, тази апаратура ни помогна до такава степен, че ние повишихме нашето ниво на компетентност и в момента имаме най-високото - трето ниво на компетентност. И това ни даде възможност реално да започнем да отглеждаме деца с много ниско тегло, включително и под 1000 грама".

Ултразвуковият апарат например дава възможност за много прецизна ранна диагностика на централната нервна система на бебето, на вродени сърдечни малформации. Това, по думите на д-р Велев, дава възможност за бърза диагностика и квалифицирана помощ.

Още подробности за апаратурата и за възможностите, които предоставя за  диагностика по време на бременността и в грижата за недоносените деца - чуйте разговорите с доц. Марияна Василева и д-р Румен Велев!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03