Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисар Андрюкайтис с висока оценка за постиженията на медиците на Александровска болница

Проф. Ивайло Търнев и Витянис Андрюкайтис
Снимка: Александровска болница
Еврокомисията подготвя т. нар. зимни препоръки към държавите-членки - преглед на напредъка им при изпълнението на икономическите и социалните приоритети и как използват финансовите инструменти на ЕС. Това стана ясно по време на посещението на европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис в Клиниката по нервни болести на Александровска болница. Визитата бе в рамките на официалното му посещение в България за среща с координаторите на Европейските референтни мрежи.  

В Александровска болница работят три експертни центъра за диагностика и лечение на редки болести в областта на неврологията, на имунологията и на нефрологията. В Клиниката по нервни болести, ръководена от проф. Ивайло Търнев,  функционира Експертен център по генетични неврологични и метаболитни заболявания - член на Европейската референтна мрежа по метаболитни заболявания, финансирани от ЕК. Комисар Андрюкайтис оцени високо постиженията на екипа на проф. Търнев - в клиниката са открити 13 нови заболявания и гени, отговорни за наследствени заболявания:

"Много се радвам, че съм с професора, открил 13 нови заболявания. Може ли да си представите колко трябва да се горди, след като имате медицински екип, направил тези открития. Когато мисля за тях, си представям междупланетно пространство, нещо далечно - но ето тук е екипът, успял да ги направи. За мен е гордост да съм тук, в европейски референтен център, което означава, че Европа е тук - в тази сграда. Тук имате възможност да получите най-доброто лечение в рамките на ЕС. Знаем, че имаме проблеми с финансови средства и предизвикателства, всяка държава членка има такива проблеми, с инфраструктурата също - но когато става дума за човешки капитал, и капацитета да имате тези отлични професори, това е много добър национален актив, и актив за Европа".

Директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов посочи, че Клиниката по нервни болести е с 95-годишна история и допълни:

Снимка"Ние сме изключително доволни, че успяваме да вплетем в нашата дейност основните идеи, които проповядва евокомисарят по здравеопазване - превенцията, промоцията и участието на самия пациент в лечението на заболяванията и се гордеем, че нашата болница дава добър достъп на всички пациенти".


Ръководителят на клиниката проф. Ивайло Търнев посочи, че откритията  са правени в последните 25 години:

"Сред тях наследствени невропатии, някои са кръстени на български градове, нова форма на спинална мускулна атрофия... Имаме наследствени заболявания сред всички етноси. Някои от тези заболявания са открити първо в България, след това са открити и в други страни".


Комисар Андрюкайтис посочи, че работи за развитието на Европейските референтни мрежи - в България в момента има 5 мрежи, свързани с различни патологии, в ЕС са общо 24. По думите на комисаря, създаването им е важно, за да може страните в ЕС да обменят опита и различните си постижения в лечението на заболяванията. Представителят на ЕК посочи значимостта и на решаването на социалните проблеми - задържането на медицинските сестри и лекари в България. В ЕС е изграден социален стълб, който отговаря на социалните потребности - за първи път има и социален стълб в сферата на здравеопазването и страната ни има капацитета да го използва.

Здравното застраховане в България е на ниско ниво и Европейската комисия обмисля как да подкрепи страната ни за повишаване на покритието сред населението, обяви още Андрюкайтис. На Международния ден на жените комисарят отбеляза, че трябва да се грижим за майчиното и детското здраве. Комисарят показа мартеницата на ревера си и отбеляза:

"Баба Марта може да ни помогне да направим много. Мартеницата означава здраве".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03