Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комисар Андрюкайтис с висока оценка за постиженията на медиците на Александровска болница

Проф. Ивайло Търнев и Витянис Андрюкайтис
Снимка: Александровска болница
Еврокомисията подготвя т. нар. зимни препоръки към държавите-членки - преглед на напредъка им при изпълнението на икономическите и социалните приоритети и как използват финансовите инструменти на ЕС. Това стана ясно по време на посещението на европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис в Клиниката по нервни болести на Александровска болница. Визитата бе в рамките на официалното му посещение в България за среща с координаторите на Европейските референтни мрежи.  

В Александровска болница работят три експертни центъра за диагностика и лечение на редки болести в областта на неврологията, на имунологията и на нефрологията. В Клиниката по нервни болести, ръководена от проф. Ивайло Търнев,  функционира Експертен център по генетични неврологични и метаболитни заболявания - член на Европейската референтна мрежа по метаболитни заболявания, финансирани от ЕК. Комисар Андрюкайтис оцени високо постиженията на екипа на проф. Търнев - в клиниката са открити 13 нови заболявания и гени, отговорни за наследствени заболявания:

"Много се радвам, че съм с професора, открил 13 нови заболявания. Може ли да си представите колко трябва да се горди, след като имате медицински екип, направил тези открития. Когато мисля за тях, си представям междупланетно пространство, нещо далечно - но ето тук е екипът, успял да ги направи. За мен е гордост да съм тук, в европейски референтен център, което означава, че Европа е тук - в тази сграда. Тук имате възможност да получите най-доброто лечение в рамките на ЕС. Знаем, че имаме проблеми с финансови средства и предизвикателства, всяка държава членка има такива проблеми, с инфраструктурата също - но когато става дума за човешки капитал, и капацитета да имате тези отлични професори, това е много добър национален актив, и актив за Европа".

Директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов посочи, че Клиниката по нервни болести е с 95-годишна история и допълни:

Снимка"Ние сме изключително доволни, че успяваме да вплетем в нашата дейност основните идеи, които проповядва евокомисарят по здравеопазване - превенцията, промоцията и участието на самия пациент в лечението на заболяванията и се гордеем, че нашата болница дава добър достъп на всички пациенти".


Ръководителят на клиниката проф. Ивайло Търнев посочи, че откритията  са правени в последните 25 години:

"Сред тях наследствени невропатии, някои са кръстени на български градове, нова форма на спинална мускулна атрофия... Имаме наследствени заболявания сред всички етноси. Някои от тези заболявания са открити първо в България, след това са открити и в други страни".


Комисар Андрюкайтис посочи, че работи за развитието на Европейските референтни мрежи - в България в момента има 5 мрежи, свързани с различни патологии, в ЕС са общо 24. По думите на комисаря, създаването им е важно, за да може страните в ЕС да обменят опита и различните си постижения в лечението на заболяванията. Представителят на ЕК посочи значимостта и на решаването на социалните проблеми - задържането на медицинските сестри и лекари в България. В ЕС е изграден социален стълб, който отговаря на социалните потребности - за първи път има и социален стълб в сферата на здравеопазването и страната ни има капацитета да го използва.

Здравното застраховане в България е на ниско ниво и Европейската комисия обмисля как да подкрепи страната ни за повишаване на покритието сред населението, обяви още Андрюкайтис. На Международния ден на жените комисарят отбеляза, че трябва да се грижим за майчиното и детското здраве. Комисарят показа мартеницата на ревера си и отбеляза:

"Баба Марта може да ни помогне да направим много. Мартеницата означава здраве".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00