Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разновидностите на гените ни правят недостъпни за някои заболявания

Проф. Аргирова: Генетичните особености на всеки човек определят дори възприемчивостта към вируси

Как може да бъде предотвратена склонността към определени заболявания, какво е значението на генетичните изследвания при лечение и на вирусни и бактериални инфекции и как въобще индивидуализираният подход към пациента оказва влияние върху успеха на лечението? В "Часът на здравето" обръщаме внимание на т. нар. "персонализирана медицина" - или лечение чрез индивидуален подход към всеки пациент, в зависимост най-вече от генетичните фактори.  

Потърсихме мнението на известния вирусолог проф. д-р Радка Аргирова, един от лекторите на форум, посветен на персонализираната медицина, който събра в столицата водещи наши и европейски вирусолози, микробиолози, специалисти по инфекциозни болести и невролози, за да поделят опита и последните си постижения и доказателства от клиничната практика за значимостта на индивидуалния подход към пациента, който стои в основата на персонализираната медицина. Постиженията й вече имат сериозно значение за лечение на някои заболявания и предотвратяването на други:

"Това е един термин, който е сравнително нов - в световната литература, освен персонализирана медицина се използва и прецизна медицина, както и английското "tailored", от "шивач" - така както шивачът шие за конкретен човек... Персонализираната медицина предполага за всеки пациент, за неговото заболяване, за неговия генетичен строеж, за неговия начин на живот и за околната среда, в която живее, да бъде намерено най-правилното лечение", каза проф. Аргирова.

Персонализираната медицина се фокусира върху три фактора - генетичните, факторите на околната среда и факторите на личното поведение. Ударението пада изключително върху постиженията на генетичните и молекулярни методи на изследване.

Генетични особености на организма определят влиянието на лекарствата

"След разгадаването на човешкия геном (2001-2002 година) изключително се повиши интересът към полиморфизмите на човешките гени, т.е. - генът е ген, но може да има и разновидности. Често пъти тези разновидности могат да имат огромно значение за здравето - може да има невъзприемчивост към дадено заболяване", каза проф. Аргирова. Тя даде за пример, изследванията за предразположение от развитие на рак на гърдата, направени на актрисата Анджелина Джоли (Разновидностите на BRCA 1 и BRCA 2-гените). Има и генетични особености, които водят до невъзприемчивост към вируса на СПИН.

"Такива генетични особености могат да определят как ще влияе дадено лекарство върху организма - на един човек му действа аспирин, на друг въобще не му действа, трябва да вземе друго лекарство", каза проф. Аргирова. Тя се натъкнала на няколко научни статии, според които между 30 и 60 процента от пациентите, взимащи даден медикамент, той не оказва влияние върху тях.

Трябва да се изостави подходът "едно лечение за всички пациенти" с дадено заболяване


Всичко това обаче предполага сериозно развитие на генетиката и ежедневното и приложение в практиката. В това отношение първенец е лечението при ХИВ инфекция, а след това и при хепатит "C", което се прилага и в България.  

Снимка"Преди да се започне лечението се определя генотипа на вируса и тогава се пристъпва към даване на съответния медикамент и определяне на времето, през което ще се взима, до елиминирането на вируса. Това е изискване и на НЗОК. Постепенно голяма част от вирусните инфекции ще се лекуват по този начин, както и голяма част от тежките хронични заболявания - различни форми на рак, Алцхаймер, мултипленна склероза и други", посочи специалистът.  За да се превърне този начин на лечение в масова практика трябва да има достатъчно генетици, валидирани генетични тестове, специалисти по фармакогеномика (област, която изучава как гените повлияват индивидуалния отговор на пациентите към лекарствените продукти), биоинформатици.
 
Днес медицината реагира, а не предшества болестта


Задейства се, когато вече човек е болен. Идеята на персонализираната медицина е да предшества болестта - ако човек знае, че е предразположен към дадено заболяване, той може да внимава, да се следи, така че да бъде предотвратено. Ако се прилага персонализирания подход към пациента - то и лекарствата ще се дават в подходящи дози. Всеки човек има строго определена генна структура, в резултат на наследственост. Има случаи, в които тя може да се измени, в повечето не може. Разработени са вече и генни технологии за изменение на гените - т. нар. генно редактиране.

"Тук обаче етичните въпроси са много - кой и какво може да си "избира". Може да създадем нещо, което не бива да се създава", посочи вирусологът.

Генните терапии със сериозно място в лечението на много заболявания. В момента например се разработва метод за генно редактиране на комарите, които пренасят малария, жълта треска и зика, за да стане невъзможно да пренасят тези инфекции.

Световните специалисти разработват метод на лечение на рак чрез синтетични вируси

Тези т. нар. онколитични вируси имат способността да лизират туморните клетки, без да засягат околната тъкан. Те също са генномодифицирани - след като "намерят" туморните клетки в организма ги лизират и след това се изхвърлят от организма чрез имунологични методи.


Още за този тип лечение и за значението на индивидуалния подход към пациента - чуйте интервюто с проф.  Радка Аргирова - първият български учен, който изследва вируса на СПИН, създател на Централната лаборатория по СПИН. Член на Международното дружество за СПИН на Европейската клинична асоциация по СПИН. Проф. Аргирова преподава в СУ, работи в като вирусолог в болница "Токуда" и е председател на Българското дружество по медицинска вирусология.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цигуларката Дорина Маркофф от Лондон – за концерта си в София 20 години по-късно

В света на музиката има безспорни маркери за най-високо ниво – Abbey Road Studios в Лондон са сред тях, както и оркестъра Saint Martin in the Fields . Българската цигуларка Дорина Маркофф е част и от двете. И успоредно с това преподава в King’s College в английската столица. А в началото на декември ще има концерт в София – за първи път от..

публикувано на 14.11.24 в 20:32

"Форум", 14.11.24: Една година София с ново управление - равносметката

Коментатори във "Форум" тази седмица са основателят на първата в България специализирана кантора по медицинско право адвокат Мария Петрова и  икономистът и политически анализатор Стоян Панчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в четвъртък бяха: -   Разделението в ДПС -   Васил Терзиев направи..

публикувано на 14.11.24 в 19:19

Около 60 души се включват в 33-тата Българска антарктическа експедиция

На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..

публикувано на 14.11.24 в 18:15

Проф. Александър Оскар: Все повече деца имат нарушения в зрението, важно е ранното диагностициране

Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..

публикувано на 14.11.24 в 17:25

2024 г. може да се окаже най-горещата в света, откакто се води статистика

Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..

публикувано на 14.11.24 в 16:43

Българските фермери с отворено писмо до ЕК, искат преразглеждане на сделката ЕС-Меркосур

Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай". Българският фермерски съюз,..

публикувано на 14.11.24 в 15:47

Книгата "Биография на НАТО" от Питър Апс ще бъде представена пред българския читател

Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..

публикувано на 14.11.24 в 15:28