За поредна година в нея се включва и Александровска болница като от 12 до 18 март в Глаукомния кабинет на IV-я етаж на Клиниката по очни болести от 14 до 18 ч., ще се провеждат безплатни консултативни прегледи за глаукома, без направление по здравна каса.
Записването става на тел.: 02/9230 415,
всеки делничен ден от 8.30 до 13.30 ч.
Ако има много записани прегледите могат да продължат и след тази седмица - обяви в ефира на Радио София д-р Чарита Ранкова - завеждащ на Първо очно отделение в очната клиника на Александровска болница, гл. асистент в Катедрата по офталмология на Медицинския университет в София, член на борда и Секретар на Българската глаукомна асоциация, Националното дружество по офталмология, както и на Европейската и на Световната Асоциация по глаукома.
В Часът на здравето д-р Ранкова подробно разясни особеностите на глаукомата.
Това социално значимо заболяване възниква и се развива безсимптомно и води до прогресивно увреждане на зрителния нерв и нервните клетки в ретината. Ако не се вземат своевременни мерки се губи безвъзвратно зрението. Голяма част от засегнатите от болестта не знаят. Затова единственият начин за ранното ѝ откриване е редовните пълни прегледи при офталмолог. След 40-годишна възраст се препоръчва да се прави такъв преглед веднъж годишно.
ФАКТ: Глаукомата е сред водещите причини за настъпване на необратима слепота като с напредване на възрастта се увеличава и честотата на заболяването. В световен мащаб болните от глаукома са между 70 и 90 млн. Над 7 млн са двуочно слепите. Близо 50% от хората не знаят, че са засегнати от заболяването.
Няма апарат, който да ви каже имате или със сигурност нямате глаукома. Лекарят знае как да го установи
При първичната откритоъгълна глаукома дълго време няма симптоми. Причината не е напълно изяснена. Повишеното вътреочно налягане със сигурност има отношение, но не е единственият фактор. Изявени оплаквания има при закритоъгълната – зачервяване, болка, намаляване на зрението, дори гадене.
Вторичната (също има няколко вида) може да се дължи на друго заболяване – възпалително, хипертония, захарен диабет, високо късогледство, травма на окото.
Съществува и конгенитална (вродена), която възниква непосредствено след раждането.
При диагностицирана глаукома се процедира с:
- очни капки (в България се предлагат всички световни разработки). За улеснение на пациентите производителите са направили и такива, които не е нужно да се съхраняват в хладилник и да се капват само веднъж дневно.
- лазерна или хирургична интервенция.
Важно е пациентът наистина да спазва стриктно предписаното от офталмолога, подчертава д-р Ранкова.
Чуйте всичко, което обясни д-р Чарита Ранкова в „Часът на здравето“.
На 13.03.2018 г. (вторник), от 14.00 в аудитория „Янко Добрев“ на II-ри хирургичен блок на „Александровска“, специалистите на клиниката ще изнесат лекция с мултимедийна презентация за пациенти на тема „Глаукома – превенция и поведение“.
Входът е свободен.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..