Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ретро музеят във Варна - пътуване из спомените

Точно в деня на труда, 1 май, през 2015 година отваря врати единственият по рода си ретро музей в България.
Той се намира в морската ни столица Варна и включва експонати от периода 1944-1989 г., които разказват в артефакти за живота на българите по времето на социализма. Тези времена, за някои - трагични, за други - носталгични, са пресъздадени реалистично и пренасят духа на времето си в съвременния свят.
Създател на музея е Цветан Атанасов, който години наред сам събира артикулите, които днес можем да разгледаме в залата с площ от 4000 кв. м. Как обаче един човек успява да събере всички тези вещи сам?
Когато обичаш нещо, не е трудно. Но работата е много и усилена. Скъпо е… финансово и емоционално -
казва Цветан Атанасов.
В експозицията силно се открояват перфектно-реставрираните автомобили Шкода, Фиат, Трабант, Волга, Москвич, Вартбург, а най-старият сред тях е ГАЗ-67 от 1941 година. До всеки от експонатите е разказана неговата история, а докато четем и гледаме видео, имаме възможност да слушаме музика от онова време. Български цигари („Арда“, „Стюардеса“), руски прахосмукачки („Ракета“), домашни потреби, забавни табели от обществени места („Допуснатият брак е беда за целия колектив“,“Дръж маркуча си в изправност“, „Събличай се бързо! И други чакат своя ред“), радио апарати, телевизори, телефони, картички са само част от милионите артефакти в Ретро музей - Варна.

Тук човек вижда цялото си детство - играчките, с които си е играл, велосипеда, който е карал, стария Москвич на дядо. Хората изпитват изключително силни емоции, тръгват си разридани. Не става въпрос за политическа принадлежност. Ние сме музей на емоциите.Това е носталгия, която хората изпитват, виждайки вещите, които са използвали - разказва Атанасов.

Експозицията на восъчни фигури допълва емоционалния характер на Ретро музея. Там можем да се запознаем с политически фигури от миналото и съвремието - Тодор Живков, Фидел Кастро, Владимир Путин, Доналд Тръмп, Бойко Борисов, както и с много любими българи като Георги Парцалев, Тодор Колев, Емил Димитров, Георги Калоянчев. Най-младите посетители пък имат възможност да се срещнат с Криско и Джъстин Бийбър.

Музеят се радва на изключително много посетители. Десетки, дори стотици хора ни посещават всеки ден, независимо от времето навън. Имаме най-много посетители от Русия, Украйна, Беларус, Унгария, Полша. Популярни сме, разбира се, и сред туристите от западна Европа, най-вече Англия. Те не са знаели какъв начин на живот сме водили ние тук. Интересно за мен е, че има голям интерес и от турски граждани - споделя Цветан Атанасов.

Защо е важно да има ретро музей в България?
Хората не трябва да бягат от миналото си, не бива да забравят какво е било. Според мен мавзолеят в центъра на София трябваше да се запази, да се превърне в музей. Аз избягвам всякаква политическа принадлежност, но ние сме били част от тези времена. По-младите българи и туристите можеха да се запознаят с тази част от нашето минало - отбелязва Атанасов.
Макар че ни връща в миналото с Ретро музея, Цветан Атанасов обещава колекцията му да се увеличава и в бъдеще с още реставрирани автомобили и други находки.
В момента експозицията на восъчни фигури гостува в Стара Загора и ще радва местните хора и гостите на града до 30 април.

Снимките са от/на Ретро музея.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46