Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсът "Eкообщина" за по-добра градска среда се разширява с още 2 категории

Срокът е до октомври 2018-а

| обновено на 27.03.18 в 15:52
Снимка: Архив, БНР
Днес стартира третото издание на конкурса „Екообщина“, организиран от Френското посолство в България.
Идеята на инициативата е българските общини да се състезават в категориите „Устойчиво управление на водите”, „Устойчиво управление на отпадъците“, „Енергийна ефективност на сградите“ и „Устойчива мобилност” като направят позитивни промени и инвестиции в избраната от тях насока.
През 2017 г. над 37 общини подадоха повече от 50 кандидатури в 4-те категории, като най-добре представилите се получиха партньорства от френски общини и обмениха добри практики с тях. Официален домакин на събитието беше Н.Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България.

По данни от изминалите години можем със сигурност да кажем, че инициативата работи и помага на общините да се развиват в посочените направления дори след края на конкурса. През 2018 година Екообщина ще включи още две категории. Първата е „Управление на публичните пространства“, което включва инвестиции в нови системи за осветление, които да намалят консумацията на енергия, но в същото време да са по-ефективни. Искаме да бъдат поставени и светлини до паметниците на културата. В тази точка влизат и проекти, насочени към разширяване на местата за отдих в града. Наблюдаваме, че публичните пространства са запълнени с улици, които позволяват на хората да стигнат от точка А до точка Б. Ще е хубаво обаче да има и място, където те да прекарват време с приятелите си - да си починат, да пият кафе, да хапнат, децата им да играят, да пеят. Втората категория е насочена към участието на обществото в развитието на общината. Е, тази община не е в България, но е еко...Един град е успешен, ако хората са активни. Ще насърчаваме проекти за интеграция на ромите, развитие на талантливите деца в училище, ще заложим и на спорта. Хората винаги казват - искаме общината да направи това и това, но трябва да знаят, че и те могат да играят активна роля в подобряването на градската среда - коментира организаторът Франсоа-Кзавие Кованди.

Идеята на Екообщина е българските общини да получават добри примери от френски общини и да ги прилагат на местно ниво.
Много интересно е, че и френските общини взимат пример от България. През 2016 година, София и Търговище бяха претенденти за първото място в категория „Устойчиво управление на отпадъците“. Учудващо Търговище спечели и се оказа вдъхновение дори за Париж. Главният директор на сметосъбирането в Париж каза, че е получил много добри идеи от българския лауреат. На пръв поглед, за големите общини е по-лесно, защото имат по-големи финансови средства и възможности за инвестиции, но… нямат толкова много идеи. Позитивното влияние е двустранно - каза още Кованди.

Конкурсът Екообщина ще продължи до месец октомври 2018 г., когато ще бъдат обявени победителите в 6-те заложени категории за по-добра градска среда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46