Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога майките трябва да се обръщат към лекар?

Д-р Анета Попиванова: Кърменето не бива да боли

В "Часът на здравето" обърнахме внимание на отглеждането на новородените и състоянието на майките след раждането: за проблемите на кърменето - препоръките за продължителност, кога и с какви храни се захранва бебето; към какъв специалист и кога самите майки трябва да се обръщат при различни свои оплаквания - колко "нормална" е следродилната депресия, болките при кърмене и кои усещания са обичайни? Отговорите потърсихме от д-р Анета Попиванова - педиатър-неонатолог в Университетската АГ болница "Майчин дом" и председател на Националната асоциация „Подкрепа за кърмене“:

"Кърменето е естественият начин за хранене на нашите деца и заради това има изключително голямо влияние върху здравето на бебето и на майката. Не само директните ползи по отношение на хранене, защита и за изграждане на добър имунитет, но за изграждане на стабилна и хармонична връзка между майката и нейното бебе в края на краищата за създаване на поколение, което боледува по-рядко, което е по-спокойно и по-щастливо".

Кърменето не е магическа пръчка, която да размахваме пред бебето

Не можем да му кажем: не, няма да боледуваш, обясни специалистът. Кърменето намалява риска от заболявания на дихателната система - възпаление на ухото, белите дробове; на храносмилателната система, в по-късна възраст намалява риска от развитие на диабет, на различни алергични състояния. Емоционалните ползи са не по-малко важни.

"Кърмените деца боледуват по-леко и по-рядко. Техните родители по-рядко посещават своя лекар, по-рядко отсъстват от работа", посочи д-р Попиванова.

Според Световната здравна организация кърменето може да продължи и през втората година на детето или "толкова дълго, колкото майката и бебето желаят".

Захранването трябва да започне не по-късно от шестия месец


Снимка"До края на първата година то трябва да приема всички компоненти на нашата диета и в никакъв случай бебето не остава само на кърма. Прекаленото продължаване на изключителното кърмене, след 7-ия месец вече не е добре за него, защото не може само с кърма да получи всички необходими хранителни вещества, витамини, микроелементи, особено желязо, което е жизнено важно за профилактика на анемията. А децата с анемии имат трудности и във физическото, и в психическото развитие", посочи педиатърът.

Бебето трябва да бъде готово да се захранва - да може да стои вертикално, да има координация на езика, но не като суче, а като се храни с лъжичка. Захранването трябва да стане с храна с много по-гъста консистенция, отколкото кърмата - със зеленчуково пюре или зърнена каша, в която да се добавят зеленчуци. Рано в менюто трябва да се включат и храни, съдържащи желязо, защото запасите на бебето от необходимия микроелемент, които има от майката, свършват до около шестия месец след раждането.

Кърменето не бива да боли, категорична беше още д-р Попиванова. Има ли болка, разраняване, дори кървене - има проблем. И той не винаги е по вина на майката. Понякога има проблем и от страна на бебето - заради начина, по който засуква; самата конфигурация на устата; зрялостта му.

Още за продължителността на кърменето; за значението на храната, която трябва да приемат и бебето, и майката; за хранителните добавки и дали майката трябва да ги приема - чуйте разговора с д-р Анета Попиванова!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 12.11.25: Каква реформа е необходима за зоните за платено паркиране в София?

Продължава седмицата, в която фокусът на вниманието е върху проблемите в Столичната община. Гост в предаването “Форум” е Вили Лилков - общински съветник  от “Синя София”. Заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Зоните за паркиране в София и реформите в паркирането; Проблемът с безплатното паркиране за електрическите..

публикувано на 12.11.25 в 18:35

На 1 декември влизат в сила новите екоизисквания за автомобилите в София

От 1 декември забраната за навлизане на моторни превозни средства, които не отговарят на екологичните изисквания, влиза в сила за София. От тази година обаче обхватът ще бъде разширен. Вече освен т.нар."малък ринг", където е забранено за навлизане на автомобили, камиони и мотоциклети от I и II екогрупа, ще е забранено и за тези от I екогрупа,..

публикувано на 12.11.25 в 17:01

Искат безпристрастно разследване на случая с прегазеното куче Мая

Близо 170 хиляди души са се подписали до този момент под петицията с искане за безпристрастно разследване на случая с прегазеното куче Мая в кв. "Разсадника" в София. Софийската районна прокуратура вече образува по случая досъдебно производство за проявена жестокост към кучето. С подписката се настоява да се предприемат законодателни промени, които..

публикувано на 12.11.25 в 16:12
Стефания Георгиева - хореограф

Танцовият спектакъл "Верижна реакция" показва взаимовръзката между хората в изборите и действията им

Хореографът Стефания Георгиева бе гост в предаването "Добър вечер, София", за да разкаже за т анцовия спектакъл наречен "Верижна реакция ", който ще се играе в петъчната вечер на 14 ноември, чиято хореография е дело на самата нея, композитор на спектакъла е Добромир Кисьов. "Спектакълът е петдесетминутен, грабва от самото начало...

публикувано на 12.11.25 в 15:51

Новата структура на Общината на фокус в СОС

Новата структура на администрацията в Столичната община ще бъде гласувана на утрешното заседание на Столичния общински съвет. Предложението за промяна идва в средата на мандата на кмета Васил Терзиев, а готвените изменения срещат критиката на някои от общинските съветници. След като дълго време беше обвиняван, че бави новата структура на..

публикувано на 12.11.25 в 15:35

Граждански организации искат безплатни противогрипни ваксини за деца до 7 години

България да осигури безплатни противогрипни ваксини за всички деца до 7 години - такова предложение внесоха в парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси граждански организации, обединени в инициативата "Цветно утре за нашите деца". Предложението е средствата да бъдат осигурени в бюджета на здравната каса за 2026 г. чрез вътрешно..

публикувано на 12.11.25 в 14:56

Отчетоха рекордно увеличение на контролната дейност на Столичния инспекторат

Столичният инспекторат отчита рекордни резултати за периода ноември 2024 – октомври 2025 г. Данните показват, че контролът върху чистотата, строителните дейности и поддържането на обществени територии в столицата продължава да се засилва, съобщават от пресцентъра на Столичната община 49 526 констативни протокола са съставени за последната година,..

публикувано на 12.11.25 в 14:17