В митрополитската катедрала "Света Неделя" в София патриарх Неофит заяви:
"Ние с вяра трябва да следваме Христа през всичките дни на неговия живот, за да бъдем честити в своята вяра и в своето упование и надежда".
"Това е съпогребване с Христос. Ние погребваме самите себе си, влизайки в пещерата, където е бил погребан той. Ние си погребваме и то най-вече страстите, похотта, лошотията, тия неща. Някои хора смятат, че това е за здраве, за късмет. Някои даже си мислят, че им се опрощават греховете. Църквата не прави магии, така че минаването под масата определено не опрощава греховете на човек. Ние се молим за Божие благословение".
На този ден миряните спазват строг пост. Забранено е да се работи. Разпети петък е ден за душевно прочистване, за равносметка и осмисляне на грешните постъпки и отношението към близки и приятели. Вечерта по време на богослужението с плащеницата се обикаля около храма в траурно шествие и така символично се извършва погребението на Исус Христос.
В историческата църква "Света Богородица" в Пазарджик, която отбелязва 180-годишния си юбилей, плащеницата беше изнесена сутринта с песнопения, посветени на страданията и смъртта Христови. Още от сутринта в храма се оформи опашка от християни, дошли да се поклонят и съпреживеят доброволческата кръстна смърт на Божия син. В центъра на храма е издигнат символичния гроб на Хрисос. Очаква се храмът да се напълни след 17 часа
Уникален ритуал спазват повече от сто години във видинското село Сланотрън. Обичаят пресъздава Възкресение Христово, а изпълнението му започва още вечерта на Велики Петък, когато в специално изкопан гроб в двора на църквата "Успение Богородично" се спуска икона на Исус Христос.
"В събота вечерта, щом се обяви Възкресението, две момчета се обличат като ангели, други двама като пазачи на гроба, т.е. като римлянски войници, и тогава се издига иконата", каза отец Велизар. Традицията за спускането на иконата в символичния гроб се спазва още от 1906 година.
На Разпети петък кореспондентът на БНР във Велико Търново ни среща с едно християнско семейство Елка и Николай Николови, с дълбоко пазени ценности и традиции, които преди 10 години съграждат параклис в града. Той носи името на Свети Мина и се намира в близост до сградата на полицията, в центъра на старата столица. Архитект Елка Николова сподели: "Този ден наистина е най-скръбният ден, защото нашия Господ е погребан мъртъв с тялото си в гроба. Традициите, народните обичаи, които са свързани с тези празници са хубаво нещо, но ако са самоцел и откъснати от целия смисъл на страданията, на кръстната смърт на нашия Господ Исус Христос, то тогава те губят своя смисъл. И затова по-добре на първо място да се съсредоточим, да сме съпричастни на страданията на нашия Господ Исус Христос".
Николай Николов допълни: "Пред нас е свещникът с 12-те свещи, които снощи положихме при четенето на всяко от 12-те евангелия. В първото Евангелие от Йоан Господ ни казва: "Любете един друг. Любов, любов да имаме помежду си!". Мисля, че с идването на Господ Исус Христос тук, на земята, той е променил света - ако се обърнем назад във времето на Рим, какво е струвал човешкият живот? Светът е променен".
В Ямбол православни църкви с вековна история и голяма археологическа стойност се рушат, алармира кореспондентът на БНР в региона Даниела Костова. Архимандрит Димитрий признава, че три от четирите православни църкви в града са в лошо състояние. Стотици хиляди са необходими за укрепването им. В какво състояние ямболските храмове ще посрещнат най-светлите празници чуйте от звуковия файл.
Хиляди гости от страната и от съседните православни държави изпълниха храма "Света Троица“ в Банско. Желаещите да минат под плащеницата търпеливо чакаха на дългите опашки. Хотелите и къщите за гости от вчера се пълнят с туристи, решили да посрещнат Великден в курорта. Най-много са чуждестранните гости от Гърция, Сърбия, Русия, Израел и Великобритания.