Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Европейската имунизационна седмица ни напомнят: Ваксините действат и защитават от сериозни болести

По традиция от 2005 г. в последните дни на април се провежда Европейска имунизационна седмица.
В инициативата България участва за 10-и път. Слоганът тази година гласи: „Ваксините действат, за да защитят вас и хората около вас от сериозни заболявания“.

От медицинска гледна точка няма разлика като качество и стандарти за производство между задължителните и препоръчителните ваксини в имунизационния календар – те са еднакво ценни и ефективни - подчертава държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Задължителните имунизации предпазват от 11 болести, някои от които са силно заразни, инвалидизиращи и дори смъртоносни. Това са туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит (детски паралич), хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, морбили, рубеола и паротит, пневмококови инфекции.

Препоръчителни са ваксините срещу хепатит А, човешкия папиломен вирус, менингококи и други.

В момента са в действие 2 национални програми за препоръчителни профилактични имунизации – уточнява д-р Теодора Тодорова от здравното министерство, – за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити и за първична профилактика на рака на маточната шийка.

Специалистите са категорични – в сравнение с всички медикаменти, ваксините са най-безопасни, защото те се поставят на здрави хора и заради това се контролират не само от производителя, а и от няколко други органа.

Трябва да се отбележи, че в България годишно се правят над 2,2 млн. имунизации и реимунизации. През 2017 г. в Изпълнителната агенция са постъпили по-малко от 60 сигнала за реакции, свързани с ваксини, от които над 50 са били без последствия.

Аз твърдя, че България има най-демократичната система за съобщаване на нежелани реакции – пали се д-р Кунчев при напомняне за антиваксиналните движения. – На сайта на ИАЛ може да съобщи който си иска. И веднага системата се задейства (за проверка на случая).

В 4 балкански страни по темата са се произнесли върховни съдилища. Словенският съд казва: Правото на детето на здраве стои над правото на родителите на избор.

През последните 2 години задължителността на някои ваксини е въведена в страни като Италия и Франция, коментират специалистите. А в Унгария обхватът на имунизация рядко пада под 96-97%. Но за родител, отказал имунизация, се предвижда глоба и затвор.

В България сме далеч от необходимия обхват (95%).
Някои добри практики в чужбина показват, че обхватът може да се повиши с обслужване на рискови групи на място, в техните квартали например. Или на улицата, в ресторанта – когато става дума за хепатит А. Или с кампании в аптеките.

Както Радио София вече информира, след обсъждане от Експертния съвет към МЗ, предстои промяна на българския имунизационен календар – отпадане на излишни реимунизации срещу туберкулоза, добавяне на препоръчителна ваксина срещу варицела, както и заплащане на противогрипни ваксини за възрастни хора. Това обаче едва ли може да стане по-рано от 2020 година.

Чуйте повече по темата в репортажа на Георги Нейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище "София"

По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..

публикувано на 06.02.25 в 10:17
Диана Русинова

Диана Русинова: След случая с Нойзи други съдии се позовават на решението на Мирослав Петров

Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат.  "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава живота на останалите..

публикувано на 06.02.25 в 10:06
Петя Иванова, сдружение

Ще се създаде специална структура за по-бързи автотехнически експертизи

От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...

публикувано на 06.02.25 в 09:38

Температурите в София – от -4° до +5°

Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...

публикувано на 06.02.25 в 07:15

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45