Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците в ТУЕС създават проекти за бакалавърска степен

Започнало като експеримент, днес IT училището навършва 30 години

Снимка: Катя Василева

Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец обсъждаме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. В първата от поредицата срещи ни гостуваха директорът на Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет доц. Стела Стефанова, преподавателят инж. Росен Витанов и дванайсетокласниците Илиян Кордев и Владимир Гаристов. Илиян е носител на Младежката награда на БАИТ за 2017 година, а Владимир е победител в Националното състезание за компютърни мрежи.

Технологичното училище "Електронни системи" е създадено преди 30 години като експеримент, а днес е едно от най-изявените училища в България, които подготвят IT специалисти. То постига добра интеграция на усилията на образователните структури и от средното, и от висшето образование. Идеята се оказва изключително успешна, тъй като се проявяват много положителни страни в обучението като академичния дух, университетските методи на преподаване и избора на преподавателите с конкурс. Другата силна страна на тази интеграция са усилията на бизнеса, тъй като много от завършилите училището вече са успешни IT специалисти, които ръководят собствени компании.

Една инициатива на технологичното училище напоследък придоби огромна популярност. Това е поредица от хакатони, които организират самите ученици, като последният от тях обедини усилията на повече от 200 ученици, които пишат код в областта на програмирането, уеб приложенията и embedded системи.

Инж Росен Витанов, който също е завършил училището, обясни, че е избрал да се върне и да обучава младежите, след като осъзнава какво е получил от ТУЕС като знания, оформяне на личността и в кариерния му път и обобщи: Вътрешно усетих нуждата да "върна жеста". Той обърна внимание и на представянето на неговите ученици на проведения на 28 април "ТУЕС фест". Илиян и Владимир разказаха и за своето участие във форума с разработен модел на автономен автомобил за студентско състезание в Германия и със система за предпазване срещу хакерски атаки чрез използване на алгоритми за изкуствен интелект. Владимир добави, че отборът на ТУЕС по традиция се представя  че Националното състезание за компютърни мрежи. Вероятно това им дава допълнителна увереност, тъй като и двамата са категорични, че има бъдеще за реализация на младите хора в електронната промишленост и технологиите в България.

Доц. Стела Стефанова отбеляза, че "ТУЕС фест" доказва, че възпитаниците на училището не започват кариерния си път, след като завършат образованието си. Те се ориентират още  в осми клас къде са по-силни интересите им и към каква по-тясна професионална реализация ще се насочат. Част от тях дори започват работа, още докато са ученици. В заключение тя обърна внимание, че учениците от ТУЕС създават продукти, които са с по-високо ниво като сложност, като идеи и като приложение на IT технологии, дори от това на някои разработки за бакалаварска степен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00