Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славейко Господинов: Завършилите УАСГ нямат проблем с реализацията на пазара на труда

проф. д-р инж. Славейко Господинов
Снимка: архив
Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец е темата на “Радиоприемница” тази седмица. На 1 май фокусът е върху интересът към специалностите “Архитектура”, “Урбанизъм”, “Геодезия”, “Строителство на сгради и съоръжения”, “Транспортно строителство” и т.н. Какъв е пазарът на труда и перспективите за развитие и отговаря ли училищното образование на академичните изисквания - отговорите на тези въпроси дава зам.-ректорът по учебната дейност, качество и акредитация на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и ръководител на катедра “Висша геодезия” проф. д-р инж. Славейко Господинов.

Специалистите, които завършват УАСГ винаги са били актуални, тъй като строителство, архитектура, геодезия ще има дотогава, докато има човечество, заяви проф. Господинов. Относно тенденциите на нашия пазар, според него, специалистите, които завършват нямат проблеми в реализацията. Проблемите, ако има такива и които ние забелязваме са дисбалансът между обучението и практическото прилагане на наученото, тъй като много бурно се развиват технологиите, което изисква бърза смяна на материалната база - скъпи машини и уреди, които трябва да се купуват със средства, които пък липсват на университетите. По тази причина се налага една тясна колаборация между бизнеса и учебните програми.

Парадоксът, на който не може да се намери цялостно решение е, че в области, в които държавата и бизнесът имат непрестанна нужда от все по-квалифицирани инженери, архитекти, геодезисти, строителни инженери, хидро инженери, транспортни инженери, се забелязва спад на интереса на младите хора, казва проф. Господинов. Той си обяснява това с факта, че често се говори за необходимостта от изпълнителски кадри, но за липсата на хора с висока квалификация, които ще изработват проектите и ще контролират строителството, се премълчава и това води до демотивация на младите хора, защото всеки си задава въпроса къде ще се реализира след завършване на университета.

Най-атрактивните специалности в УАСГ са константни - на първо място е архитектурата, която винаги е била интересна. Геодезията е втора по интерес. Тази специалност набира популярност след 1992-1993 г., когато започва масовото възстановяване на земеделските земи. Ландшафтната архитектура през последните две години е популярна. Строителните инженери също се радват на добър интерес.
Кандидат-студентската кампания в УАСГ в момента тече. На първия предварителен изпит по математика на 22 април са се явили 386 души, като в университета ще бъдат приети около 300-400 души. Около 80% е успеваемостта на изпитите по математика. На 15 юни е втората дата, на която могат да се явят бъдещите студенти. Желаещите да станат архитекти имат и допълнителен изпит по рисуване, който е от три части. Той ще се проведе на 18, 20 и 22 юни. А тези, които искат да изучават дисциплините на английски или немски език, трябва да се явят на изпит по езика, който са избрали на 25 юни. Около 20 души са заявили, че искат да се явят на тези изпити. Обучението на приетите с чужд език студенти е по съвместни програми с Техническия университет във Виена, а завършилите получават две дипломи и австрийска и българска. Дипломите на нашите студенти са съпоставими с тези на колегите им от другите държави.  

Проф. Господинов изтъкна обаче, че ученическата подготовка не отговаря на академичните изсквания и това най-вече се вижда в подготовката по математика, като това е тенденция през последните 10 години. Най-вероятно държавата трябва сериозно да се замисли по този въпрос, защото това не е проблем само в нашия университет, а съществува във всички технически университети в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комбинацията от фотоволтаици и добра изолация, води до намаляване на сметките за ток

"Енергийната ефективност в индустрията и дома" е темата на третото издание в рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". “Използването на фотоволтаици, както и добра изолация, помагат както за индустрията, така и за домакинствата на хората. Използването на енергийните източници доста..

публикувано на 23.01.25 в 10:19
Столично предприятие за третиране на отпадъци, видяно от дрон

Столичното предприятие за отпадъци пести ток с нова фотоволтаична система

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. "Един от основните ни..

публикувано на 23.01.25 в 09:24

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28

Облачността ще се разкъсва и намалява до сънчево време

В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..

публикувано на 23.01.25 в 07:15

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35