Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славейко Господинов: Завършилите УАСГ нямат проблем с реализацията на пазара на труда

проф. д-р инж. Славейко Господинов
Снимка: архив
Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец е темата на “Радиоприемница” тази седмица. На 1 май фокусът е върху интересът към специалностите “Архитектура”, “Урбанизъм”, “Геодезия”, “Строителство на сгради и съоръжения”, “Транспортно строителство” и т.н. Какъв е пазарът на труда и перспективите за развитие и отговаря ли училищното образование на академичните изисквания - отговорите на тези въпроси дава зам.-ректорът по учебната дейност, качество и акредитация на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и ръководител на катедра “Висша геодезия” проф. д-р инж. Славейко Господинов.

Специалистите, които завършват УАСГ винаги са били актуални, тъй като строителство, архитектура, геодезия ще има дотогава, докато има човечество, заяви проф. Господинов. Относно тенденциите на нашия пазар, според него, специалистите, които завършват нямат проблеми в реализацията. Проблемите, ако има такива и които ние забелязваме са дисбалансът между обучението и практическото прилагане на наученото, тъй като много бурно се развиват технологиите, което изисква бърза смяна на материалната база - скъпи машини и уреди, които трябва да се купуват със средства, които пък липсват на университетите. По тази причина се налага една тясна колаборация между бизнеса и учебните програми.

Парадоксът, на който не може да се намери цялостно решение е, че в области, в които държавата и бизнесът имат непрестанна нужда от все по-квалифицирани инженери, архитекти, геодезисти, строителни инженери, хидро инженери, транспортни инженери, се забелязва спад на интереса на младите хора, казва проф. Господинов. Той си обяснява това с факта, че често се говори за необходимостта от изпълнителски кадри, но за липсата на хора с висока квалификация, които ще изработват проектите и ще контролират строителството, се премълчава и това води до демотивация на младите хора, защото всеки си задава въпроса къде ще се реализира след завършване на университета.

Най-атрактивните специалности в УАСГ са константни - на първо място е архитектурата, която винаги е била интересна. Геодезията е втора по интерес. Тази специалност набира популярност след 1992-1993 г., когато започва масовото възстановяване на земеделските земи. Ландшафтната архитектура през последните две години е популярна. Строителните инженери също се радват на добър интерес.
Кандидат-студентската кампания в УАСГ в момента тече. На първия предварителен изпит по математика на 22 април са се явили 386 души, като в университета ще бъдат приети около 300-400 души. Около 80% е успеваемостта на изпитите по математика. На 15 юни е втората дата, на която могат да се явят бъдещите студенти. Желаещите да станат архитекти имат и допълнителен изпит по рисуване, който е от три части. Той ще се проведе на 18, 20 и 22 юни. А тези, които искат да изучават дисциплините на английски или немски език, трябва да се явят на изпит по езика, който са избрали на 25 юни. Около 20 души са заявили, че искат да се явят на тези изпити. Обучението на приетите с чужд език студенти е по съвместни програми с Техническия университет във Виена, а завършилите получават две дипломи и австрийска и българска. Дипломите на нашите студенти са съпоставими с тези на колегите им от другите държави.  

Проф. Господинов изтъкна обаче, че ученическата подготовка не отговаря на академичните изсквания и това най-вече се вижда в подготовката по математика, като това е тенденция през последните 10 години. Най-вероятно държавата трябва сериозно да се замисли по този въпрос, защото това не е проблем само в нашия университет, а съществува във всички технически университети в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27