Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страсбург – европарламент и къпини

Страсбург е един уникален град в много отношения. През вековете непрестанно си е бил „присвояван“ ту от немци, ту от французи. Днес  той е шестият по население град във Франция и само Рейн го дели от Германия. Именно тук се намира (може би) единственият в света международен трамвай. Качваш се в Страсбург и слизаш в Кел, пазаруваш, хапваш и обратно. Трамваите са ключов за Страсбург елемент – тук е една от най-добре разработените трамвайни мрежи в света, като почти всички трамваи са зелени, тоест релсите са сред тревни ивици (свежо зелени, за разлика от нашия малък подобен софийски експеримент). Страсбург е главният град на Елзас – една от най-богатите области във Франция. Целият исторически център е под егидата на ЮНЕСКО като световно културно наследство. И определено има защо. Ако продължи, обаче по „транспортната права“, трябва да добавим, че Страсбург е един от градовете с най-много велоалеи в Европа. И сутрин в час пик  хората на колела са повече от тези, които ходят пеша и определено едните не пречат на другите – има достатъчно пространство за всички. А всичко в Страсбург се случва около реката (те са две всъщност, Рейн и нейният приток Ил) и системата от канали, около които кокетно пък се е разположила Малката Франция. Но стига туризъм, да се върнем на важните за града и Европа теми.

Снимка

Страсбург е втората столица на Европа – тук е сградата на европейския парламент, където два пъти в месеца се провеждат „големите“ заседания и гласувания, тук е Европейският съд за правата на човека, тук е Съветът на Европа, тук е Европейският омбудсман, тук е и Чуждестранният легион. Между другото, първият ден на сесията, която тече в момента в ЕП, започна форсмажорно с голямото (над два часа) закъснение на така-наречения европейски град, който превозва администрацията от Брюксел в Страсбург. Всички влакове по тази линия закъсняха, но именно този се появи във всички новини и отключи отново дебата за това дали е нужно цялото това преместване на всеки две седмици. Дори Ангела Меркел взе отношение, споделяйки идеята за едно място на провеждане на заседанията, а именно Брюксел. Но (разбираемо) Франция ревностно защитава европарламентарното седалище в Страсбург. Иначе, някои от темите, които ще се обсъждат и гласуват до четвъртък, са свързани с пакета „Мобилност“, който беше гласуван в транспортната комисия по начина, който е добър за родните превозвачи, но сега ще има дебати в пленарна зала и предстои да бъде гласуван мандат, за да може решението на комисията да бъде придвижено нататък. Възможността България и Румъния да вкарват данни в информационната система на Шенгенското пространство, както и петицията за така наречените „малки“ езици са други теми с българско присъствие. Макар че всяко решение на ЕП засяга всяка една-държава членка, разбира се. Ето, от днес всички млади европейци (тоест, и българчетата, които са навършили 18 г. тази година) могат да кандидатстват за безплатния европейски билет, който ще им даде право да пътува до 4 (засега) европейски държави – решение, което дойде и бе подкрепено от ЕП.

Иначе за Страсбург може много да се разказва (извън европейско-институционалния контекст) – за прочутата Страсбургска катедрала, която в продължение на 227 години (до 1874 г.) със своите 142 метра е била най-високата сграда в света, а днес е шестата най-висока църква. Изключително красива, с характерен червеникав оттенък (заради планинските камъни, използвани по време на строежа й, тя е чудо, едновременно гигантско и деликатно, както пише Гьоте, който е прекарал много време в Страсбург (както и Гутенберг, както и Еразъм Ротердамски, както и Жан Калвин, Луи Пастьор и Алберт Швайцер – именно по него модел е направен органът в друга църква в Страсбург – „Свети Тома“). Но за прочутите жители и гости на Страсбург ще ви разкажем следващия път. Само ще добавя, че тук е написана Марсилезата, да, в Страсбург, през 1792 като рейнска военна песен или по-точно марш и три години по-късо е обявена за национален химн (а се казва Марсилеза, защото марсилските доброволци я пеели на път за Париж).Снимка

Така че Страсбург носи много полъх от миналото – добре и някак красиво запазено. Умеят го французите, трябва да им се признае. Красиво е всичко – от фасадите на старинните сгради, до надписите (от ковано желязо) на кръчмите и страноприемниците, през номерата на улиците (които самите са произведения на изкуството), мозайките по улиците, аранжировката на витрините, тази неописуема дъхава и колоритна смесица от френско и немско влияние в храната, в сградите (изящни френски до типично немски). И цветя, цветя – навсякъде – спускат се от прозорците, вият се по улиците, украсяват многобройните мостове в града. Има цели сгради, покрити с бръшлян, цели парапети по протежението на реката, обсипани с акации и ….малини и къпини. Да, само на две пресечки от централния площад можете да си наберете пресни къпини. А ако мръднете още две крачки настрани, попадате на парк с езеро, в което си живеят семейство лебеди с малки лебедчета (наполовина „грозни патета“, наполовина – бели), чапла и два вида патици. А наоколо – дървени пътеки през и около водата, много зеленина, по един чудновато див начин опазена и гора (която в България отдавна да са застроили – все пак е на 10 минути от Старинния  център). Така че в Страсбург умеят да ценят хубавите неща и моменти в живота. И дават възможност на децата си да живеят в град, който е модерен и зелен, старинен и удобен за живеене.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Качеството на топлоснабдяването е един от основните проблеми, за които гражданите на София сигнализират

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..

публикувано на 12.02.25 в 09:13

Вече имаме опит в такива ситуации. Учениците излязоха в дистанционно обучение

Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Пенчева - директор на 55 СУ "Петко Каравелов"..

публикувано на 12.02.25 в 08:51

Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..

публикувано на 12.02.25 в 08:33

В цялата страна ще бъде предимно слънчево

През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..

публикувано на 12.02.25 в 07:15

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41